Oto Kokpit

Oettinger Volkswagen Golf R500

oettinger-volkswagen-golf-r500-3
Volkswagen grup, Alman otomotiv teknolojisini en iyi yansıtan firmalardan biri olduğunu ürettiği araçlarla ortaya koyuyor. Sadece otomobil değil, birbirinden özel motor seçeneklerini de buna dahil etmeliyiz. Bunları başarılı bileşimle ortaya konulduğunda ise ortaya çok daha farklı sonuçlar çıkabiliyor. Bunu da tuning firmaları yapıyor. Alman tuner oettinger, volkswagen golf r üzerinde yaptığı modifiye çalışması bahsettiğim bu ikili uyumu en iyi yansıtan araçlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Oettinger volkswagen golf r500 adlı bu çalışma da, aracın dışından içine muazzam çalışma gerçekleştirilip, motor olarak audi de kullanılan 5 silindirli 2.5 litrelik TFSİ ünite güçlendirilerek kullanılmış. Sonuç tabi ki çok iddialı araç olmuş. Fakat öncelikle aracı daha da detaylı anlatalım. Dışta o kadar ilgi çekici wide body kit kullanılmış ki, vw golf hayranı birisi bu aracı yakından görse, şöyle oturup bir süre bunu seyredebilir. Gri renkteki volkswagen golf r500, detaylarında turuncu rengi öne çıkarmış. Fakat en ilgi çekici değişimler; kaput, ön ve arka tamponlar, yan etekler, genişletilmiş çamurluklar, arka difüzör, yavan üstü spoyler ve yeni egzoz çıkışları ile yapılmış. Tabi bunun yanı sıra 20 inç ats adlı jantlar ve ona eşlik eden 275/25 R20 ebatındaki Dunlop Sport Maxx lastikleri de unutmamak lazım. Şimdi bir bu kadar iddialı olan yaşam alanına geçelim. Burada da 500R logolu yeni yarış koltukları en belirgin yenilik olarak öne çıkarken; direksiyon simidi, kokpit, orta konsol ve vites topuzu üzerindeki değişimler öne çıkmış. Açıkçası dışıyla bir bütünlük oluşturulmuş.

Vee gelelim olayın bittiği noktaya yani motora. Yazımın başında da belirttiğim üzere bu aracın kaputu altında motor değişikliği yapılmış ve 2.0 litre ünite yerine 2.5 litre TFSI 5 silindir motor kullanılmış. Bunu yaptıktan sonra yapılan geliştirmeler sonucunda volkswagen golf r, 518 beygir 680 nm torka kadar güçlendirilmiş. Gözleri yuvasından çıkartacak bu güç, 6 ileri manuel şanzıman ile kontrol ediliyor. Bu ateşli hatchback 500+ beygir gücü yola aktardığında 0’dan 100 km/s hıza 3.4 saniye de ulaşıyor ve maksimum 300 km/s hızı görebiliyor. Bu kadar güçlü aracı dizginleme görevi 6 pistonlu frenlere bırakılmış. Paylaşacaklarım bu kadar, hadi görsellere geçelim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.