Sürücü Kursları Rehberi

Motorlu Araç Trafik Belgesi Uygulamasına Son Verildi

Bütün araç sahiplerini ilgilendirecek değişiklik yapıldı. Artık Motorlu Araç Trafik Belgesi‘ne gerek yok. Karayolları Trafik Kanununda yapılan düzenleme ile artık Trafik Tescil Şubeden belge almaya gerek yoktur. Düzenlemenin detaylarına geçelim.


Motorlu Araç Trafik Belgesi Kalktı Mı?

Bugün yani 1 Temmuz 2017 itibariyle trafik kanunun da önemli düzenlemeler yapıldı. Birisi otoyollara getirilen mesafe kontrollü hız kontrolü, diğer plaka iken birde Motorlu Araç Trafik Belgesi de düzenlemeye eklendi. Kafa karıştırmadan direkt aktarayım. Araç alırken trafik şubeden belge alıyorduk. Artık ona son verildi. Artık şubeye gitmeye gerek yok. Bunun yerine araç muayene kağıdı sağlanacak. 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra aracınız muayeneye girecekse artık Motorlu Araç Trafik Belgesini taşımanıza gerek yok. TÜVTÜRK tarafından verilen Araç Muayene Raporunun bulundurulması yeterli olacak. Fakat bu belgeyi kesinlikle bulundurun. Çünkü yol denetimlerinde Muayene raporu istenecek.

Düzenleme Hakkında Merak Edilenlere Yanıt Verelim

1- Elimde Motorlu Araç Trafik Belgem var fakat henüz muayeneye aracımı götürmedim. Bu belgeye ihtiyacım var mı?
Aracınızın ilk muayene süresi henüz dolmadığı için Motorlu Araç Trafik Belgenizi saklayın ve yanınızdan ayırmayın. Fakat 1 Temmuz 2017 tarihinden sonraki gireceğiniz muayeneden itibaren ihtiyacınız kalmayacak. Sadece Muayene Raporunu saklamanız yeterli olacaktır.

2- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracım muayeneye girecek. Neler yapmam gerekiyor?
Az önce aktardığım üzere bu 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra muayeneye girecekseniz TÜVTÜRK tarafından verilen muayene raporunu saklamanız yeterli olacaktır. Yeni tarihin Motorlu Araç Trafik Belgesine işlenmeyecek. Ona da gerek kalmayacak. Sadece raporu bulundurmanız gerekiyor.

3- 2.el bir araç alacağım. Araç sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni talep etmeme gerek var mı?
Aracın geçerli muayene tarihini öğrenmek adına Motorlu Araç Trafik Belgesi gereklidir. Fakat 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra muayenesi yapılmışsa zaten yeni düzenlemeye otomatik olarak dahil olmuştur. Yani burada aracın muayene tarihi önemlidir. 1 Temmuz 2017’den önce yapılmışsa Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni istemelisiniz ki TÜVTÜRK çalışanları önceki muayene bilgisini görsün.

4- 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra yeni bir araç satın aldım veya ruhsatımı yeniledim. Motorlu Araç Trafik Belgem bulunmuyor. Aracımı nasıl muayene ettireceğim ve aracımın son muayene geçerlilik tarihini nereden öğreneceğim?
Yeni düzenleme ile ilgili araç muayene sürecinde bir değişiklik yaşanmayacak. Aracınızı zamanı geldiğinde her zaman olduğu gibi muayeneye getirmeniz gerekecek. Aracınızın son muayene geçerlilik süresi tescil belgenizde “Diğer Bilgiler” alanında yer almalıdır. Eğer yer almıyorsa ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir ve tarihinizi öğrenebilirsiniz.

5- TÜVTÜRK Muayene Raporumu kaybettim. Ne yapmam gerekiyor?
En yakın TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonuna giderek muayene raporunuzu alabilirsiniz.

Konu hakkında diğer soruları yorum olarak ya da facebook sayfamız üzerinden sorabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git