Oto Kokpit

Mercedes-Benz’in 9 İleri Vitesli Otomatik Şanzımanı Geliyor

Mercedes-Benz’in 9 İleri Vitesli Otomatik Şanzımanı Geliyor

mercedes-benzin-9-ileri-vitesli-otomatik-sanziman-geliyor
Mercedes firmasının yeni şanzımanı üzerinde çalıştığını birkaç sene önce haberini almıştım. Acaba mercedes 9 ileri şanzıman ne zaman çıkacak? Hangi araçta yer alacak? gibi sorular mercedes hayranlarının aklını sürekli kurcalıyordu ki sonunda açıklama yapıldı. 9 ileri g-tronic şanzıman ilk olarak e 350 bluetec modelinde almanya’da satışa sunuldu. Bildiğiniz üzere en güçlü rakiplerinden bmw firması son olarak 8 ileri otomatik şanzımanla araçlarını taçlandırmıştı. Mercedes ise bir süredir kullanmış olduğu 7 ileri otomatik şanzımanı ile eleştirilmeye başlanmıştı. Aslında birçok 7 ileri oranlı mercedes araç sürdüm. Vee gerçekten de yapılan eleştiriler yerindeydi. Birşeyler eksikti ve mercedes yerine oturtması lazımdı. Bunu yeni 9 ileri şanzıman ile gerçekleştireceğini düşünüyorum. Şuan sadece yeni e 350 bluetec için sunulan bu şanzıman, performans detayları ile 4 matic modeline göre daha iyi verilere sahip.

Mercedes’in bu yeni şanzımanını sizlere teknik kelimelerle ifade edip beyin sulandırmak istemiyorum. O yüzden en yakın iki paketin teknik karşılaştırmasını sizlere sunup yeni şanzımanın neler kattığını ve diğer araçlara da neler katacağını anlatacağım. Öncelikle yeni e 350 bluetec 4 matic modelinde şuan kullanılan 7 ileri oranlı şanzıman aracın awd çekiş sistemine sahip olmasına karşın 0-100 km/s hızlanması 6.7 saniye ve maksimum hızı 245 km/s. Yine aynı motorun yakıt tüketim değeri ise ortalama 6,4–5,9 aralığında gerçekleşiyor. Fakat 9 ileri g-tronic e350 bluetec modeli arkadan itişli olup aynı motor hacmi ve aynı güce sahip olmasına rağmen 0-100 km/s hızlanması 6.6 saniye ve maksimum hızı 250 km/s hız olarak gerçekleşmiş. Ortalama yakıt tüketimi ise 5,6–5,3 lt aralığında gerçekleşiyor.

Kısacası yeni şanzıman daha hızlı geçişler sağlayarak aracı üst hızlara daha kısa sürede taşıma imkanı sunarken gerekli devir kontrolünün geliştirilmesi ile yakıt tüketiminde de ciddi iyileştirmeler gerçekleşmiş. Artık bu şanzımanın bütün modellerde sunulmasını bekleyeceğiz…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }