Oto Kokpit

Mercedes, 2018 CES’te Yeni Multimedya Sistemini Tanıttı

Mercedes, 2018 CES’te Yeni Multimedya Sistemini Tanıttı

2018 CES rüzgarı esmeye devam ediyor. Bu sene ki tüketici elektroniği fuarında yine birbirinden ilgi çekici ürünler tanıtıldı. Bizim ilgi alanımız otomobil olduğu için bu daldaki üreticilerin yeniliklerini aktarmaya devam ediyorum. Las Vegas’ta yapılan etkinlikte Mercedes-Benz firması yeni nesil multimedya sistemini tanıttı. MBUX (Mercedes-Benz User Experience – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) adlı bu sistem, sezgisel alt yapısıyla çalışıyor ve siz onu kullandıkça gelişiyor. İşte detaylar…

Mercedes 2018 Yeni Multimedya Sistemi

Mercedes, yakın zamanda yepyeni modelleriyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bunların başında kompakt hatchback sınıfta ciddi yer edindiği A serisinin yeni kasasını çıkararak gerçekleştirecek. A serisi bizim için önemli ama Mercedes-Benz firması için apayrı yere sahip. Çünkü yeni multimedya sistemini ilk kez bu araçta kullanacak.

MBUX adlı bu sistemin özelliklerine bakacak olursak Alman firma kullanıcı deneyimini temel alarak kişiselleştirmesi sınırsız olan bir alt yapı sunuyor. Şöyle ki, MBUX, “Hey Mercedes” komutu ile harekete geçiyor ve konuşma dilini algılayarak komutlarınızı yerine getiriyor. Sistem üzerinde kullandığınız eğlence ve rota hareketlerini öğrenerek size öneriler ve kişiselleştirme imkanı sunuyor. Aslında bunu akıllı telefonlarımızın işlevine benzetebiliriz. Cihazımızda son aradığımız, sık aradığımız, çok dinlediğimiz müzikler ve bunun gibi aktivitelerde cihazlar öneride bulunup kısa yollarla işimizi kolaylaştırıyor. MBUX’ta bunun biraz daha ileri seviyesini sesli komutlarla ve yapay zeka ile gerçekleştiriyor. Bu sistem Mercedes’in orta konsolda yer alan şu meşhur touchpad alanıyla, dokunmatik ekran ve direksiyon simidindeki kontrol alanlarıyla bütünlük arz eden kontrolle geliyor. MBUX 2018 İlkbaharında yeni nesil A serisi ile üretime girecek ve bu aracın yollara çıkışıyla da bizlerle buluşacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }