Oto Kokpit

Manhart Racing 2016 MINI John Cooper Works F300

Kökeni ingiliz olan ama bmw bünyesinde yer alan Mini, geçen sene güncellenen john cooper works modeliyle Manhart firmasına konuk oldu. Alman tuner bu araç için özenle çalışmış. Detaylara geçeceğim ama öncelikle mini john cooper works hakkında biraz konuşalım.

Hot hatch dünyasına go kart tarzı ile nam salan ve serinin en hızlarından birisi olan mini john cooper works, geçen sene güncellenerek 2.0 litre turbo benzinli 228 beygir 320 nm tork güç üreten motorla geldi. Bu güç ile 0-100 km/s hızlanmasını manuel şanzımanla 6.3 saniye, steptronic otomatik şanzımanda ise 6.1 saniyede tamamlayan otomobil, maksimum 246 km/s hıza ulaşabiliyor.

Durum böyleyken manhart racing böylesine yaramaz aracı boş bırakmamış ve kapsamlı modifiye programı hazırlayarak altından girmiş üstünden çıkmış ve ortaya manhart racing mini john cooper works f300 kodlu çok daha sportif ve bir o kadar da tehlikeli oyuncu çıkarmış.


Detaylara dıştan başlayalım. Petrol yeşili rengi üzerine altın sarısı detaylarla işe başlayan manhart bu kapsamda; ön tampondan başlayıp kaputta devam eden, tavanı aşıp aracın arka difüzöründe son bulan çok başarılı 3’lü şerit çekmiş. Tek altın sarısı detayı bu olmamış. Yine ön ve arka tamponda, yan aynalarda ve yan eteklerde yer verilmiş. Hatta en çekici kısmı ise 19 inçlik oldukça şık duran jantlarla yapılmış. Zaten can alıcı kısımda dışta jantlar olmuş. Tabi bunda KW Variant 3 coilover kitinin büyük payı var.

Manhart Racing 2016 MINI John Cooper Works F300

İç mekana baktığımızda standart halinin üzerine oldukça başarılı gelişimler ekleyen manhart racing, aracın içinde koyu tonları bu sefer turuncuya dönük çok tatlı görünen sarı renkle devam ettirmiş. Bu şekilde aracın genelinde başarılı uyum sağlanmış. Bunu yaparken de alcantara kumaşla kaplanan direksiyon simidi, sarı dikiş detaylı alcantara yarış koltukları, karbon fiber kaplama ön konsol, yine sarı detaylı deri kaplama vites topuzu,ve manhart logolu paspas seti uygulanmış.

Vee gelelim son olarak aracın güç parametrelerindeki değişime…
Yeni mini john cooper works kaputu altında yukarıda bahsettiğim üzere 2.0 litrelik turbo beslemeli 228 beygir güç üreten motor yer alıyor. Alman tuner, bu araca uyguladığı güçlendirme programı kapsamında 300 beygir 470 nm tork gibi oldukça hatırı sayılır güç almış. Teknik verilerini paylaşmamış ama 0-100 aralığının rahatlıkla 6 saniye altını gördüğünü söyleyebilirim. Kim bilir belki de
manhart racing mini john cooper works f300, son zamanların en ateşli araçlarından birisi olan yeni civic type-r’ı kovalayacak kadar iddialı hale gelmiştir?

Sırada görseller var…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]