Oto Kokpit

Karşınızda En Çekici Rus: Lada Vesta Sport ve Özellikleri

Lada’nın 4 yıldır beklediğimiz bir modeli var: Vesta. Türkiye ne zaman geleceği konusunda uzun süredir merak konusu tartışmalar sürerken nasibimize 4×4 modeli düştü. O da zaten astronomik rakamlarla satılıyor. Bize inat gibi şimdi de Lada Vesta Sport modelini çıkarıyorlar. Bir Lada’dan beklenmeyecek güzellikte olan ve bir o kadarda sportif duran bu araç hakkında birçok bilgi edindim. İşte detaylar…


Lada Vesta Sport

Lada Vesta Sport, 2 yıl önceki Moskova otomobil fuarında konsept yüzüyle lanse edilmişti. Ruslar çok büyük söz vermiş gibi aracı olduğu gibi ürettiler. Hani konsept modellerde tasarım hatları abartılı olur ve seri üretimde bunlardan eser olmaz. Bu otomobilde aksine birebir yansıtılmış.

Lada Vesta Sport Teknik Özellikleri

Vesta Sport standart versiyona göre daha iyileştirilmiş bir otomobil. Bir kere yükseklik azalmış ve araç 16 mm yere yaklaştırılmış. Frenler güçlendirilmiş ve dış tasarımda bir takım farklılıklar yapılmış. Bunlar arasında yeni ön tampon, yan eteklerde Sport etiketi, siyah yan aynalar, yeni arka tampon, bagaj üstü spoyler, arka difüzör, çift egzoz çıkışı ve 17 inçlik jantlar eklenmiş.

Lada Vesta Sport Kaç Beygir

Gelelim motor kısmına. Burası bizleri üzecek cinsten. Çünkü Lada Vesta Sport kaputunun altında 1.8 litrelik atmosferik benzinli motor yer alıyor. 145 ps 187 nm tork güç üreten bu ünite hem motor trendlerinin gerisinde hemde pekte güçlü değil. Ayrıca ülkemizde satışa sunulsa şu gün en az 130 bin TL’den aşağı satılması mümkün değil. Bir Lada’ya 130 bin verme kısmı Türk kullanıcısının aklından dahi geçmez. Fakat küçük hacimli turbo beslemeli olsaydı ve birazda rekabetçi fiyatla satışa sunulsa önemli kitleye ulaşabilir.

Lada Vesta Sport Ne Zaman Çıkacak?

Neyse performans kısmıyla devam edelim. Lada Vesta Sport, 5 ileri manuel şanzımanla geliyor ve aracın 0-100 km/s hızlanması 10.2 saniye sürüyor. Son hız ise 198 km/s. Evet, genel hatlarıyla aracı anlattım. Fiyat bilgisi henüz açıklanmadı. Türkiye satışına olumsuz bakıyorum. Büyük bir ihtimal motor hacminden dolayı gelmeyecektir. Sırada fotoğraf galerisi var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }