Oto Kokpit

Kilometre Düşürme’ye Yeni Düzenleme

İkinci el taşıt satışında düzenlemeler peş peşe geliyor. Bu seferki düzenleme de satış kısmını ilgilendiriyor. İkinci el araç almak isteyenlerin en çok kafasını karıştıran kilometre düşürme olayının bir nebzede olsa önüne geçilecek. Nasıl mı? Buyurun detaylara geçelim.


kilometre-dusurmeye-yeni-duzenleme

Son zamanlarda otomobiller ile ilgili düzenlemelerde adını sıkça duyduğumuz Bursa Oto Galericileri Odası Başkanı Hakan Yanık, bu seferde kilometre düşürme sahtekarlığı için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığına yepyeni bir öneri de bulundu. Hem oto galericilerinin hemde vatandaşlarımızın ikinci el araç alırken kilometresi düşürülmüş araçlardan yana mağdur olmasından dolayı durumu ele alan Yanık, artık ikinci el otomobillerin noterde satışı yapılırken kilometrenin de beyan edilerek yazılmasını ilgili devlet birimlerinden talep etmişler. Bu kapsamda devlet birimlerinden olumlu dönüş almışlar. Yakın zamanda bu uygulama faaliyete geçirilip noterler bilgilendirilecek.

Noter Satışında Kilometre’de Yazılacak
Uygulama yürürlüğe girdiği taktirde ikinci el otomobil almak istediğiniz zaman noterdeki satış esnasında aracın o an ki kilometresi de açıkça belirtilecek. Olur da kilometre düşürülmüş ise bunun tespitini yaptığınız an aracı satan kişi sorumlu olacak. Sorumluluğu sonucunda nitelikli dolandırıcılıktan 3 ile 5 yıl arasında hapis istemiyle yargılanabiliyor.

Aslında kilometre düşürme ile ilgili geçtiğimiz sene de haber yapıldı. Sakarya’da örnek teşkil edecek olayda aracın kilometresini 140 bin km düşüren iki şahıs yargılanıp 10 ay hapis ve 19 bin 580’er TL para cezasına çarptırılmıştı. Fakat bu cezalarda insanların gözünü korkutmadığını hepimiz biliyoruz. Bu düzenleme hayata geçerse en azından bundan sonra kişi ya da kurumlar araçlarını sattığı zaman kilometre konusunda sorumlu olacaklar. Uygulama hayata geçtiği sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla bildiririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }