Oto Kokpit

Jeep Wrangler Sahara’ya Vilner Büyüsü

vilner-jeep-wrangler-sahara-5

Suv dünyasının temel taşlarından olan jeep firması, ürettiği birbirinden özel ve seçkin modeli ile bu alanda araç arayanlar için her zaman popüler markalardan birisi olmuştur. Bu seçkin modellerinden birisi de jeep wrangler sahara, klasik tasarım anlayışını günümüz modelleri ile buluşturan nadir araçlardan birisidir. Kompakt suv sınıfının en köklü araçlarından birisi olan jeep wrangler‘in kökeni 1980’li yıllara dayanıyor. 1986 yılında ilk modeli üretilen araç, günümüze kadar genel hatlarını bozmadan, teknolojik gelişmeyi arkasına alarak ilerleyen ve başarılı olan nadir off-road araçlarından birisi olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Bu aracın bir diğer yönü de convertible yapısı. Bu kadar özel aracı anlatmamın sebebi, vilner tarafından çok daha özel araç haline getirilmiş olması. Peki vilner kim? Bu firma, otomobil dizaynında özellikle iç mekanın yenilenmesinde alanında en iyilerden birisi. Bulgaristan merkezli çalışan vilner, şimdiye kadar ortaya koyduğu tüm modifikasyon çalışmaları ile göz dolduran firmalardan birisi oldu. Firma şimdi de portfolyosuna vilner jeep wrangler saharayı ekledi. Peki vilner, bu araç üzerinde neler yapmış? Gelin birlikte inceleyelim.

Jeep wrangler sahara, tasarımı ile üzerinde kısıtlı modifikasyona izin veren bir araç. Mesela bu araca abartılı bodykit, saçma sapan jant ya da hiç olmayacak renk uygulaması ortaya hiç istenmeyecek görüntüler çıkarabilir. Yani bu aracın modifikasyondaki sınırları bellidir. Ağırdır. Geçmişten aldığı bir ruh vardır. Tıpkı mercedes g serisinde olduğu gibi. Vilner da tüm bu saydıklarımı göz önüne alıp değerlendirerek çalışmasını gerçekleştirmiş. Sonuç ise, her zamanki gibi mükemmel. Peki neler yapılmış? Dıştan başlayacak olursak ledi ön ve karartılmış ön farlar hemen ilgi çekiyor. Krom ile birlikte uyum sağlayan piano black ön ızgara da çok başarılı olmuş. Biraz aşağı indiğimizde ledli sis farlarına sahip yeni ön tampon yer alıyor. Bunun dışında arkaya doğru uzanırken krom yan aynalar ve yine krom kapı kolları öne çıkıyor. Vilner, burada aracın siyah tonda olmasını krom kaplamayı doğru şekilde kullanarak avantaja çevirmiş. Hatta bunu arka kısımda bagaj kolunda bile kullanmış. Bunun dışında yeni arka tampon ve ledli arka stoplarda değişime uğramış. Fakat dıştaki en can alıcı değişimlerden birisi jantlarda yapılmış. 17 inçlik jantların yerini 6 kollu 20 inçlik siyah jantlar almış. Bu da aracın asaletine artı puan olarak yansımış.

Dışta başarılı değişim yaşatan firma, aynı başarıyı iç mekanda da yaşatmış. Klasik iç tasarım görüntüsünü kırmızı ile değiştiren firma, koltuklarda kırmızı deri döşeme kullanmış. Kokpitin alt kısmı, orta konsol ve kapı yanları da yine kırmızı deri döşeme ile yeniden kaplanmış. Ayrıca yan tarafta ve direksiyon simidinin ortasında alcantara kumaşta kullanılmış. Araçtaki kırmızı rengin hakimiyeti arka tarafta hatta emniyet kemerlerinde bile yaşanmış. Bu değişim sonucunda vilner jeep wrangler sahara daha ilgi çekici iç mekana kavuşmuş. Peki motora değişim yaşanmamış mı? Bildiğiniz üzere bu aracın ülkemizde satışa sunulan modelinde 2.8 litrelik 4 silindirli turbo dizel ünite kullanılıyor. Bu motor seçeneği de 200 beygir ve 460 nm tork sunuyor. Vilner, motora da chip tuning çalışması ile el atmış. Bu güçlendirme sonucunda ise araç 261 beygir güce ve 558 nm tork çekişe gücüne kavuşturmuş. Genel olarak vilner, bu efsanevi suv için her alanını kapsayan değişim yaşatmış.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]