Oto Kokpit

Jaguar Land Rover, 2019 Cenevre Otomobil Fuarına Katılmayacak

Jaguar Land Rover, 2019 Cenevre Otomobil Fuarına Katılmayacak

Otomobil fuarları eskisi gibi heyecan verici olmaktan çıkıyor. 2019 yılı etkinlikleri arasında otomotiv alanında en heyecanla beklenen organizasyonlardan birisi olan Cenevre Otomobil Fuarına, markaların katılımı eskisi gibi olmayacak. Otomobil üreticileri için bu tür etkinlikler cazibesini yitiriyor. Jaguar Land Rover’da bazı gerekçelerle cazibesine kaybeden fuarlar arasında en önemlilerinden birisi olan Cenevre’ye katılmayacağını açıkladı.


Jaguar Land Rover, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı

Tata grubunda bulunan Jaguar Land Rover da , Avrupa’da dizel motorlara karşı yaptırımlar, Brexit ve WLTP geçişini ele alması ve birde yakın zamanda satışlardaki düşüşünü gerekçe göstererek 2019 Cenevre otomobil fuarına katılmayacağını belirtti.

Bu sadece Jaguar Land Rover ile sınırlı değil. Volvo ve Ford’da bu etkinliğe katılmama konusunda bilgiler var. Aslında söz konusu olay son derece normal. Otomobil fuarlarına katılmak markalar adına önemli bütçe anlamına geliyor. Eğer birden çok modeli tanıtma durumu olmadığı taktirde fuarlarında marka için pek anlamı kalmıyor.

Ayrıca günümüzün en etkili tanıtım modeli sosyal medya olduğu için otomobil fuarları da eski cazibesini yitirmeye başladığını çok iyi görüyoruz. Eğer bir aracın lansmanını yapmıyorsanız birkaç milyon euro ya da doları buraya dökmenin pek mantığı olmuyor. Çok daha az ücretle sosyal medya ve internet reklamları kullanarak otomobil markaları hem yol boyu reklam yapıyor hemde daha fazla kitleye ulaşıyor. Bakalım ilerleyen yıllarda otomotiv sektörü için fuar etkinlikleri nasıl bir hale bürünecek?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }