Oto Kokpit

Infiniti’nin 2.0 Litre VC-Turbo Motorunu Özellikleri ile Tanıyalım

Infiniti’nin 2.0 Litre VC-Turbo Motorunu Özellikleri ile Tanıyalım

Nissan bünyesinde üretim yapan Infiniti, geçen sene 2.0 litre VC-Turbo adlı motorunu tanıtmıştı. Bu seneden sonrada yeni modellerinde kullanmaya başlayacak. Japon üretici bu motorunu dünyanın ilk değişken oranlı sıkıştırmalı motoru olarak lanse etmişti. Infiniti’nin 2018 modellerinde kullanmaya başlayıp büyük hacimli motorlarını yavaştan rafa kaldıracağı bu özel motoru daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Infiniti'nin 2.0 Litre VC-Turbo Motoru

2.0 Litre VC-Turbo motorun geliştirilmesine 1998 yılında başlandı. Bu süreçte Renault Sport’un Formula 1 ekibininde uzmanlığından yararlanıldı. Bu ünite 100’den fazla motor testinde 30.000’den fazla saat denenip 3 milyon kilometre yol testinden geçmiş. Söz konusu ünite ile güncel 3.7 litrelik V6 benzinli motoruna göre % 27’lik daha fazla verim alınacağı hedeflenmiş. Ayrıca bu motor Infiniti’nin bilindik V6 ünitesine göre 25 kg daha hafif. 2.0 litre VC-Turbo, güçlü olduğu kadar sessiz bir motorda. Öyle ki 10 db değeriyle bilindik dört silindirli motorlara göre daha sessiz çalışıyor.

Tabi iş sadece bu değerlerle bitmiyor. Motorun gücünü tam olarak öğrenelim. 2.0 litre 4 silindirli bu motor 272 ps 268 beygir 390 nm tork güç üretiyor. Infiniti’nin ürettiği bu motor, Avrupa pazarı için büyük önem taşıyor. Çünkü markanın üst seviye araçlarında büyük hacimli motorlar kullanılıyor. Bu yüzden güncel rakipleri karşısında eli zayıf kalıyor. Yani birçok firma küçük hacimden yüksek güç almak için savaşırken Infiniti firmasının geri kalmaması gerekiyordu. Bu eksiği 2.0 litrelik VC-Turbo ünite sağlayacak. Ülkemizde bu motorla gelecek Infiniti modellerinin satacağını düşünüyorum. Çünkü rakiplerinin de aynı hacimlerde araçları illaki olacaktır. Merakla 2018 yılındaki VC-Turbo motorlu Infiniti modellerini bekliyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.