Oto Kokpit

İkinci El Piyasası En İyi Olan Otomobil Modellerini Öğrenelim

İkinci El Piyasası En İyi Olan Otomobil Modellerini Öğrenelim

Sıfır otomobillere gelen zamlar ikinci el otomobil piyasasının her geçen gün hem daha çok büyümesini hem de öneminin artmasını sağlıyor. Birçok kişi sıfır otomobil yerine ikinci el araç almayı tercih ediyor. Araç satın almayı düşünenler için ikinci el piyasası en iyi olan otomobil modelleri hakkında ki bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

İkinci El Piyasası En İyi Olan Otomobil Modelleri

Bazı araba marka ve modelleri, üretildikleri dönemin şartları göz önünde bulundurulduğunda moda ve trend olmaları ya da özel tasarımları olması sebebiyle çok popüler olabiliyorlar. Bu durumu toplum içerisindeki öne çıkmış kişilerin, ünlülerin kullandığı marka ve modeller, yazılı ve görsel medya ile yapılan reklamlar da destekliyor elbette. Ama değişen zaman ile birlikte kullanıcıların tercihleri de değişiyor. Mesela 90’lı yıllarda çok beğenilen ve satılan bir araç 2000’li yıllara gelindiğinde popülaritesini yitirip gördüğü ilgiyi kaybedebiliyor. Ama genel itibari ile yaşadığımız ülke de insanların seçtikleri araba tercihleri bir kimlik oluşturmuş durumda. Kişiden kişiye farklılık gösterse de genel geçer bir ikinci el piyasası en iyi olan otomobil modelleri özellikleri çıkarılabilir.

İkinci el araç alırken dikkat edilen iki önemli etmen fiyat ve ihtiyaçtır. Aynı zamanda yakıtın pahalı olması sebebi ile öncelik genellikle dizel ve az yakan araçlarındır. Şehir planlarındaki alt yapı eksikliği park sorunu gibi sebeplerden daha küçük araçlar tercih ediliyor. Bununla birlikte kültürlerine bağlılık gibi çok önemli bir özelliğini kaybetmemeye çalışan toplumumuzda bayram ve memleket ziyaretleri gibi durumlarda sıkıntı yaşamamak için bagaj hacmi geniş araçlar tercih ediliyor. Başka bir tercih sebebi de; satışı kolay olan arabalar tercih ediliyor, yani aslında araç alan kişiler kendi zevkleri ile birlikte genel geçer zevklere de dikkat ediyorlar. Ülkemizde sıfır araç almak yerine ikinci el araç tercih edilse de yaşı çok ilerlemiş arabalar hem çok fazla problem çıkaracağı hem de satışı zor olacağı için genel itibari ile tercih edilmiyor. En çok satılan araba tercihleri incelendiğinde araba tercih rengimizin beyaz ve gri olduğu açığa çıkıyor. İkinci el piyasası şu aralar en iyi olan otomobil modelleri ise şöyle; Renault Symbol, Fiat Linea, Renault Clio ve Fluence, Hyundai i20, Volkswagen Polo ve Golf, Ford Focus, Opel Corsa, Dacia Duster, Toyota Corolla, Honda Civic, Nissan Qashqai, TOFAŞ Grubu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.