Oto Kokpit

Honda Civic Type-R, Bu Sefer Estoril’de Rekor Kırdı

Honda Civic Type-R, Bu Sefer Estoril’de Rekor Kırdı

Önden çekişli hot hatch araçların en tehlikeli modellerinden birisi olan Honda Civic Type-R, pistlerde rekor kırmaya devam ediyor. İki litrelik turbo benzinli motoru ile 320 ps 315 beygir 400 nm tork güç üreten bu canavar, Portekiz’in ünlü Estoril pistinde sınıfının en iyi zamanına imza attı.

Honda Civic Type-R Estoril Rekoru

Yeni Civic Type-R‘ın ne kadar iddialı araç olduğunu göstermek adına Japon firma Type R Challenge etkinliği çerçevesinde ilk olarak Magny-Cours GP’de performans gösterdi. Akabinden Belçika’nın Spa-Franchorchamps pistine çıktı ve burada önden çekişli hatchback modellerinin en iyi süresini çıkardı. Aynı olayı İngiltere Silverstone pistinde de gösterdi. Şimdi ise Portekiz’in Estoril pistinde gösterdiği performans ile 2 dakika 01,84 saniye zamanına imza attı. Bu değer Estoril pistinin Type-R sınıfındaki araçlar için rekor anlamına geliyor.

Honda WTCR pilotu Tiago Monteiro’nun kullandığı önden çekişli bu hızlı araç, 4.2 kilometrelik pistteki rekoru ile sınıfının en hızlı otomobili olma unvanını pekiştirmiş oldu. Bu arada Geçen sene Honda Civic Type-R’ın rekorları sadece Type R Challenge ile kısıtlı değil. Geçen sene Nisan ayında dünyanın en zorlularından birisi olan Nürburgring pistinde önden çekişli otomobil rekorunu 7 dakika 43,8 saniye ile kırmıştı. Bakalım Type-R ilerleyen günlerde hangi rekorla karşımıza çıkacak?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }