Oto Kokpit

Hacettepe Üniversitesi de “EVT S1” Dedi

evt s1 elektrikli araba
Tübitak’ın olaylı yerli otomobil tanıtımından sonra bu sefer Hacettepe Üniversitesinden yerli otomobil tanıtımı geldi. 3 yıldır üzerinde çalıştıkları EVT S1 adlı bu araç için üniversite bünyesindeki mühendisler ve öğretim üyeleri ter dökerek ortaya çıkarmışlar. İncelediğimiz bu otomobil tamamen elektrikli ve her detayında güncel otomotiv teknolojisi yer alıyor.

EVT S1 detaylarına geçmeden önce bu otomobilin ilk yerli ve % 100 elektrikli aracı olduğunu belirteyim ve teknik detayları öyle aktarayım. 1050 kg boş ağırlığa sahip olan aracın bu kazanımı karbon fiber ve glass fiber ile güçlendirilen lifli polimer yapının sardığı gövdeden kaynaklanıyor. Üstelik araçta yer alan her parça tamamen ülkemizde üretilmiş. Yani boşuna % 100 yerli denmiyor. 35 kW/saat batarya ile 300 km kadar yol katedebilen bu elektrikli aracımız, hızlı dolum ile sizi 30 dakika kadar bekletiyor. Tam dolum ise 10 saatte tamamlanıyor. Elektrikli aracın ürettiği gücün 141 beygire karşılık geldiği belirtiliyor. Bu motorla 0-100 km/s hızlanmasını 7.5 saniyede tamamlayıp maksimum 180 km/s hıza ulaşıyor. Evt s1 elektrikli otomobil ile Ankara-İstanbul arasını 18 TL, evet yanlış okumadınız sadece 18 TL ile gidilebilecek. Tabi bu, aracın seri üretime geçmesi ile mümkün olacak. 350 litre bagaj hacmine sahip olan evt s1, otomatik şanzımanı, sade ve şık iç tasarımıyla benim hoşuma gitti. En azından ciddi adımlar atılıp, elektrikli otomobil konusunda tamamen yerli bir araç çıkarılmış.

EVT S1, şuan seri üretim için onay bekleyecek. Eğer onay gelirse (!) ilk seri 1000 adetlik üretime kavuşacak ve 50.000 dolar fiyat etiketine sahip olacak. Fiyat konusunda olumsuz eleştiriler gelse de sizlerle aynı fikir değilim. Sonuçta üretilen spor otomobil. Üstelik elektrikli ve aracın üzerindeki kullanılan malzemeler otomotiv teknolojisinin en pahalı malzemelerini barındırıyor. Bu yüzden EVT S1 için 100.000-150.000 TL aralığındaki fiyat pekte yadırganmamalı. Zaten 120.000 civarı olursa böyle bir araç için makul olur. Artık darısı diğer motor seçeneklerine sahip araçlarımızın başına diyelim. Önümüzdeki 10 sene içerisinde birkaç milli otomobil markasının çıkacağına artık inanmaya başladım. Umarım bunlar teker teker hayata geçer.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]