Oto Kokpit

GEN TM-265 Yerli Otomobili Teknik Özellikleri ile Tanıyalım

Söz konusu dört tekerlekli araçlar oldu mu endüstriyel hedeflerimiz arasında en büyüğü hiç şüphesiz yerli otomobilin üretilmesidir. Ülkemizde bu konuda ciddi çalışmalar yapılıyor ve özel teşebbüsten güzel projeler çıkıyor. GEN TM-265 adlı elektrikli araç bunların başında geliyor. İçten yanmalı arabamızı beklerken çağın gereği olan bir araçların yapılması bizleri çok mutlu ediyor. Bu yazıda sizlere aracın teknik verileri hakkında temel bilgileri aktaracağım. İşte detaylar…


GEN TM-265
GEN TM-265 hakkında temel bilgileri vereceğim. Fakat öncesinde GEN Otomobil markası hakkında biraz bilgi sahibi olalım. Ülkemizde yerli otomobil konusunda adım atan firmaların başında gelen bu işletme, 2014 yılında Dr. Gürsel GÜZEL önderliğinde 5 kişiden oluşan ekiple kuruldu. İlk prototip modelini de aynı zaman aralığında tamamlayan firmanın amacı yerli ama elektrikli otomobil üretmek.

Yine aracın detayına geçmeden bir kaç merak edilen soruyu da cevaplayalım. Üretim kısmında ne kadarlık kısım yerli imkanlar kullanılarak yapılıyor? Bir defa araştırma ve geliştirme süreciyle birlikte üretim aşamaları tamamen kendi imkanlarıyla gerçekleştiriliyor. Bunun akabinde şasi, aktarım elemanları, yazılım sistemi, elektronik cihazlar, gövde, motor ve diğer elemanların birçoğu GEN Otomobil elinden çıkıyor. Yani karşımızdaki araç yerli üretim.

GEN TM-265 Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak

Gelelim firmanın küçük modeli TM-265 modeline. Bu araç boyutları itibari ile B segmenti için sınıflandırılmış. Yani vw polo, opel corsa gibi araçlarla boyut olarak aynı klasmanda yer alıyor. Fakat ciddi fark var. GEN TM-265 teknik özelliklerinde ciddi fark bulunuyor. Bu araç 65 kw elektrikli üniteye sahip ve sıfır emisyonla yol alıyor. Diğer elektrikli araçlarda olduğu gibi tek oranlı şanzımanı bulan GEN TM-265, sürücüsü için 350 kilometre menzil sunuyor. 140 kilometre maksimum hıza ulaşan bu aracın şarj süresi de hiçte fena değil. Evlerdeki şebekeden şarj edecek olursanız tam kapasite için 8 saat ön görülüyor. Fakat hızlı şarj süresi sadece 1 saat. Seri üretimi yapılan diğer elektrikli araçlara göre bu veriler pekte iyi görünmüyor olabilir. Fakat karşımızda yerli sermaye ve imkanlarla üretilmiş araç var. Aracın fiyatı ve seri üretimi hakkında bilgi yer almıyor. Umarım en kısa sürede GEN Otomobil’den güzel haberler alırız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }