Oto Kokpit

Ford Yeni Far Sistemini Tanıttı

ford-yeni-far-sistemi-1
Ford firması otomotiv endüstrisindeki inovatif hareketlerini sürdürmeye devam ediyor. Alman rakipleriyle yarışır teknolojik özellikleriyle araç sürüş güvenliğini öne çıkaran ford, artık yay güvenliğini de fazlasıyla önemsemeye başladı. Son zamanlarda Mercedes ve Audi firmalarının sıkça vurgu yaparak reklamlarında kullandığı akıllı far asistanını, ford firması da kullanmaya başladı. İşte detaylar…

Ford gece sürüş asistanı olarak tanıtılan bu özellikle Ford araçları gün aydınlığından uzak ortamlarda daha gelişmiş aydınlatma sistemiyle yolculuk imkanı sunacak. Teknolojinin otomobiller üzerindeki son harikası olan bu özellik, kızıl ötesi kamera ve çift led farlarla birlikte çalışıyor. Bu farlar sayesinde Ford araçları trafik işaretlerini okuyup yorumlayabiliyor. Böylece kavşaklar, karşıdan gelen araçlar, kıvrımlı virajlar ve birçok farklı aydınlatma isteyen ortamlarda daha etkin çalışıyor. Aynı zamanda GPS tabanlı olarak çalışan bu sistem daha önce sürüş gerçekleştirdiğiniz güzergahı hatırlayıp ileriye dönük aydınlatma işlevini daha etkin uyguluyor.

Bu özelliğin en güzel yanı ise yaya ve diğer canlılarında güvenliğini ön plana çıkarması oluyor. Farlarının ne kadar iyi aydınlatsa da gece karanlığında gözünüzden çoğu şey kaçabilir. Karanlık kalan alanda önünüze herhangi canlının çıkması ya da yol kenarında yürüyen yayanın varlığını görememeniz yüksek olası durumların başında geliyor. Özellikle ülkemizde otoyolların kenarında köpek, kedi ve diğer canlıların ezilerek öldürüldüğüne şahit oluyoruz. İşte bu sistemle birlikte onun önüne geçiliyor. Kızıl ötesi kameralarla yolu sürekli izleyen Ford gece sürüş asistanı, yayaları, hayvanları, bisiklet sürenleri ve diğer birçok oluşabilecek tehlikeleri algılayıp araç ekranında size bildiriyor. Bu sayede ülkemizde sıkça karşılaşılan hayvana çarpma durumlarının önüne geçilmiş olacak. Çünkü bu sistem sesli ve görüntülü olarak bu tür tehlikeler için sizi uyarıyor. Ne diyelim, Ford dikey park özelliğinden sonra yine ses getirecek teknolojik özelliğe imzasını atmış. Buyurun videoyu izleyelim ve sistemi daha iyi anlayalım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]