Oto Kokpit

Euro NCAP, 2016 Yılının Sınıfında En Güvenli Araçlarını Seçti

Euro NCAP, 2016 Yılının Sınıfında En Güvenli Araçlarını Seçti

Avrupa’da araç güvenlik derecelendirme kuruluşu olarak referans firmalardan birisi olan EuroNCAP, 2016 Yılının Sınıfında En Güvenli Araçlarını yayınladı. Bu kapsamda Toyota Prius, Vw Tiguan ve Hyundai Ionig, farklı sınıflarda liderliği göğüslediler. İşte detaylar…

2016 Yılının Sınıfında En Güvenli Araçları

EuroNCAP tarafından bir yıl boyunca yapılan değerlendirmeler neticesinde Geniş Aile Aracı, Küçük Aile Aracı ve Kompakt SUV sınıfları ele alınarak listeleme yapıldı. Her 3 kategorinin de en güvenli otomobili yayınlandı. Detaylara inelim.

Aile arabası kategorisinde Yeni Toyota Prius 5 yıldız alarak, bu sınıfın en güvenli aracı oldu. Yetişkin yolcu güvenliğinde % 92, çocuk yolcu da %82, güvenlik donanımlarında %85 ve yaya güvenliğinde ise % 77 oranı ile EuroNCAP tarafından Geniş Aile Arabası kategorisinin en güvenlisi seçildi.

Küçük aileler için seçilen bir başka hibrid otomobil olan Hyundai Ioniq modeli de sınıfında 5 yıldız almayı başarmıştı. Yetişkin yolcu güvenliğinde % 91, çocuk yolcu güvenliğinde % 80, yaya güvenliğinde ise % 70 ve güvenlik donanımlarında ise % 82’lik oranlara sahip olan bu araç, 2016 yılının en güvenli küçük aile otomobili seçildi.

Kompakt SUV sınıfında ise ikinci nesil Volkswagen Tiguan öne çıktı. Yer yer tasarımıyla eleştiri alsa da Euro NCAP testlerinde yetişkin yolcu güvenliğinde % 96 gibi oldukça yüksek başarı elde etti. Çocuk yolcu için % 84 ve yaya güvenliğinde ise % 72 oranı gayet iyi değerlerdi. Fakat güvenlik donanımlarında ise % 68’lik değer düşük geldi. Yine de Euro NCAP testlerini tam puan alarak kapattı.

Eğer yukarıdaki araçlardan birine sahipseniz ne mutlu size. Çünkü bu yılının sınıfında en güvenli aracına sahipsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.