Sürücü Kursları Rehberi

Engelli Araç Alırken ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanıyor? (2017)

TURKOILMARKET | Madeni Yağlar, Motor Yağ ve Hava Filtreleri, Oto Bakım

Sıfır araç alımında ÖTV düzenlemesinden sonra engelli araç alımında da düzenleme yapıldı. Bu konuda birçok kafa karışıklığı var ve ara ara sizlerden sorular geliyordu. Bunlardan en önemlisi de engelli araç ötv indirimi üzerine olduğu için konuya açıklık getirmek şart oldu. Bazı sitelerde çok faydalı hesaplama robotu var. Fakat işin mantığını merak edenler oluyor. Bu yazıda ötv indirimi nasıl hesaplanıyor, en ince detayına kadar basit ve net şekilde aktaracağım.

Engelli Araç ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplama

Geçen sene gerçekleşen ÖTV düzenlemesinden sonra engelli vatandaşlarımız için 1.6 litre hacme kadar araçlar için ötv matrahı üzerinden güzel indirimler yapılıyor. Buna göre motor silindir hacmi 1.6 litreyi geçmeyen araçlarda;

– ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşmayanlar için % 45,
– ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşıp, 70.000 TL’yi aşmayanlar için % 50
– ÖTV matrahı 70.000 TL üzeri % 60 indirim uygulanıyor.

Peki ötv matrahı nedir? Aracın fiyatı üzerinden nasıl hesaplama yapılır? Onlara bakalım.

ÖTV Matrahı Nedir?
Bu terim çok karıştırılıyor. En net tanımı aracın çıplak fiyatıdır. Yani ÖTV ve KDV gibi ek ücretlerin dahil olmadığı ülkeye giriş değeridir.

Engelli araç alımında ÖTV matrahı üzerinde hesaplama yapılır. Bu fiyata %18 KDV ve tescil masrafı (genellikle 1000 TL) eklenir. Tabi birde bayi karı. Fakat ÖTV eklenmez. Fakat araç satış fiyatlarında otomobil firmaları genellikle detaylı olarak paylaşmaz ve net fiyatları göremeyebiliriz. Yazıyı oluşturmam da kaynaklık eden engelliler.gen.tr forum sitesinde genel kıstas olması adına vergiler dahil fiyatlar üzerinde ne kadar indirim uygulanacağı konusunda tablo paylaşmış.

Aracın bayi fiyatı üzerinden;
68.400 TL ve aşağı olanlar için ÖTV oranı %45
68.401 TL ile 123.900 TL arası olanlar için ÖTV oranı %50
123.901 TL ve yukarısı için ÖTV oranı %60

Engelli Araç ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanıyor?
Bunları aktardıktan sonra gelelim ötv indiriminin nasıl hesaplandığına. Matematiksel işlemler üzerinden çok basit ve net şekilde aktaracağım. Hesaplamayı kabataslak yapacağım.

Örneğin aracın fiyatı 110.000 TL olsun. Bunun içinde ÖTV + KDV + tescil masrafları + bayi karı vardır. Fakat tescil masrafı ve bayi karını bir kenara bırakıp sadece ÖTV + KDV olarak düşünelim ki kafalar fazla karışmasın. Biz, bu fiyattan ÖTV’yi çıkacağız. Fakat öncesinde araçların fiyatlarının nasıl hesaplandığını kısaca anlatayım.

Aracın ötv matrahı yani vergisiz fiyatına önce ÖTV eklenir: Yani vergisiz fiyat + vergisiz fiyat x ÖTV /100. Çıkan fiyata da KDV eklenir. Onu da az önceki çıkan değer + çıkan değer x 18 / 100 olarak hesaplarız. Bundan sonra tescil masrafları ve bayi karı eklenir. Engelli araç alımında ÖTV çıkarılır.

ÖTV indirimini hesaplayalım. Örneğe dönelim: 110.000 TL

Bu değer % 50 ÖTV dilimine girer. Herhangi hesaplama sistemi kullanmadan bu aracın engelli indirimini hesaplayalım.

Matematiksel yüzde alma işlemlerine hiç girmiyorum. Yapacağınız tek işlem, aracın satış fiyatından ÖTV’yi çekmek. Örnekte 110.000 TL belirtmiştim. Buna göre 110.000×100/150: 73.300 TL’ye bu aracı engelli indirimiyle alabilirsiniz. Yani net olarak formülleştirecek olursak: Aracın fiyatı x 100 / 10xÖTV aralığı.
ÖTV aralığını yukarıdaki araç bayi fiyatı alt başlığında verdim. Yani herhangi bir aracın sitesine girin. 1.6 litre hacme kadar aracın fiyatına bakın. Karşısındaki değeri yukarıdaki tabloda karşılaştırın. Diyelim 65 bin TL çıktı. O zaman ötv aralığı yerine 45 yazarsınız. Baktığınız araç 120.000 TL diyelim. Bu sefer de 50 olarak alırsınız. Çok uç değerler olursa yorum attığınız taktirde dönüş yaparım. En ince ayrıntısına kadar anlattım. Umarım faydalı olur.

Kaynak: engelliler.gen.tr

Etiketler:

Engelli Araç Alırken ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanıyor? (2017) Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. birol dedi ki:

    bende aynı aralıkda bi araca bakıyorum tahminim size verdikleri fiyattaki aracı 123.901 TL nin altında almışlar

  2. Kâmil tan dedi ki:

    Merabalar benim baktığım araç 130 veya 140 bin tl ama adamlar ötv yi yüzde 50 hesaplıyor neden böyle acaba saygılar

Sayfa başına git