Oto Kokpit

Ehliyet Sınavlarında Yeni Döneme Geçiliyor

Ehliyet Sınavlarında Yeni Döneme Geçiliyor

Teknoloji hayatımıza girmeye devam ediyor ve bunun nimetlerinden kamu kurumlarında da faydalanmak adına çalışmalar sürdürülüyor. Milli Eğitim Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar sonucunda artık ehliyet sınavlarında yeni döneme geçiş yapılıyor. Teknolojinin getirdiği yenilikler ile sınavlarda kağıt kalem kullanımı sona erecek. Sınava girenler sonunu hemen öğrenecek ve hatalı işaretlemelerin de önüne geçilecek. İşte detaylar…

Ehliyet Sınavlarında Yeni Dönem 2018

MEB, 2018 yılından itibaren e-sınav sistemine geçiş yapıyor. Bu sistem için pilot il uygulamasında Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Malatya, Eskişehir, Bursa, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Erzurum, Van, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Mersin, Kahramanmaraş, Hatay, Balıkesir, Denizli, Düzce, Konya, Afyonkarahisar, Antalya, Kayseri, Kocaeli, Manisa ve Tekirdağ illerinde uygulamalar yapıldı. Önümüzdeki yıldan itibaren tüm illerde kullanılmaya başlanacak.

Sistem, randevu ile çalışacak ve e-sınav salonlarında gerçekleştirilecek. Sınavda kalem ve kağıt kullanımı olmadığı için tasarruf sağlanacak. Ayrıca hatalı işaretleme ya da işaretlemeyi unutma gibi öğrenci aksaklığı yaşanmayacak. Ayrıca sınavın bitiminde sonuçlar öğrenilecek. Ayrıca e-sınav sisteminde işitme engelli öğrenciler için görsel, video, animasyon ve işaret diliyle sorulara yer verilecek. 2018 yılından itibaren yurt genelinde başlayacak olan ehliyet sınavlarındaki yeni sistem ile yılda 4 milyon 298 bin 770 adayın sınava girmesi öngörülüyor.

Kaynak: aa.com.tr

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.