Oto Kokpit

Dünyanın En Hızlı Elektrikli Otomobili: NIO EP9 ve Teknik Özellikleri

Otomobil dünyasında elektrikli otomobillerin adını artık çok daha sık duymaya başladık. Emin olun bu artarak devam edecek. Bu alana birçok ülkeden yatırımcılar ciddi bütçeler ayırarak oyuna dahil oluyor. Bunlardan birisi de Çin. Ülkemizde Çin üretimi herhangi ürüne karşı ön yargıyı hepimiz biliyoruz. Fakat bu adamlar istedikleri taktirde çok iyi işlerde çıkarabiliyor. İşte onlardan birisi karışınızda duruyor. Dünyanın en hızlı elektrikli otomobili unvanına sahip olan NIO EP9. Daha fazlası yazının devamında…

Dünyanın En Hızlı Elektrikli Otomobili NIO EP9
Öncelikle markayı tanıyalım. NIO, 2014 yılında Şangay merkezli kurulmuş otomobil firması olarak faaliyetlerine başladı. Dünyanın farklı yerlerinde geliştirme alanları olan firma, 2016 yılında NIO EP9 adlı elektrikli spor otomobilini üretti. Bu araç çok ses getirdi. Avrupa’ya öyle bir meydan okudu ki, herkes onu konuşur oldu. Nürburgring pistine çıktı ve ilk seferde 7:05.12 ile döndü. 12 Mayıs tarihinde tekrardan Nürburgring pistine çıktı ve 06.45.90 derecesiyle gelmiş geçmiş en iyi değeri elde etti. Peki bunu nasıl başardı? Teknik detaylarına bakarak NIO EP9 modelini daha yakından tanıyalım.

NIO EP9 Özellikleri

NIO EP9 modelinin önce boyutlarına bakalım. 4888 mm uzunluğa, 2230 mm genişliğe ve 1150 mm yüksekliğe sahip olan bu teknoloji harikası, ağır pillerine rağmen 1735 kg boş ağırlıkla yürüyor. Aracın her tekerinde ayrı motor var ve bunların her biri için ayrı şanzıman yer alıyor. 45 dakikada tam şarj olabilen NIO EP9, tek tekerde 335,25 beygir güç üreten lityum iyon pillere sahip. Toplamda 1341 beygir 1480 nm tork gibi oldukça iddialı veriye sahip. Bu verilerin daha anlamlı olduğu nokta performans değerleridir. 0-60 mil yani 0-96 km/s hızlanmasını 2.7 saniyede tamamlıyor. 0-200 km/s değeri 7.1 saniye, 0-300 km/s 15.9 saniye ve son hızı ise 313 km/s. Aracın tam kapasite pillerle menzili ise 427 kilometre.

NIO EP9 Kokpiti

NIO EP9 donanımları konusu fazla detaylandırılmamış ama elde ettiğim bilgileri aktarayım. Araçta önde 19 arkada ise 21 inçlik jantlar yer alıyor. Yine önde 408×40, arkada ise 408×36 milimetrelik fren diskleri var. Tamamen dijital ekranlar üzerinden izlenebilen araçta aktif süspansiyon sistemi, formula 1 araçlarını kıskandıracak cinsten aerodinami yapısı, spor koltuklar bulunuyor. Fakat beni kendisine en çok çeken noktası tasarımı oldu. Bir araca bakarsınız, sizde öyle bir heyecan uyandırır ki vücudunuzun her zerresinde onu hissedersiniz ve hafızanızdan çıkmayacak şekilde aklınıza kazınır. İşte benim için NIO EP9 tamda böyle bir otomobil. Daha fazla söyleyecek söz bulamıyorum. Sanırım fotoğraflar daha çok şey anlatacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.