Oto Kokpit

Cam Filmi Zarar Vermeden Nasıl Sökülür? (2017)

Cam Filmi Zarar Vermeden Nasıl Sökülür? (2017)

Otomobil kullanıcılarının birkaç gündür en büyük sorunlarından birisi cam filmi ile alakalı oluyor. Devlet büyüklerimiz geçen sene serbest bıraktığı cam filmini ne hikmetse tekrardan yasakladılar. Aslında ağır sınırlama getirdiler diyelim. Çünkü belirli ağır prosedürler ile cam filmi onaylı şekilde çekilebiliyor. Tabi bu da sizlerin istediği seviyede olmaz. Neyse konumuza dönelim. Birçok kişi “cam filmini nasıl sökerim?” sorusuyla boğuşurken biraz araştırma yapıp sizleri bilgilendirmek istedim. Aracın camına zarar vermeden cam filmini sökmenin yöntemlerine geçelim.

Cam Filmi Rezistanslara Zarar Vermeden Nasıl Sökülür?

Cam filminin nasıl söküleceği konusunda bazılarınız araştırma yapıp internette olmadık yöntemleri denemiş olabilir. Çoğusunun elinde maket bıçağı görüyorum. Hadi araba eski olur acımazsın ama modeli yüksek otomobil sahipleri de bu hataya düşüyor. Bunu yapmayın. İşin daha kolay ve pratik yolu var. Eğer cam filmini daha önce kaliteli malzemeden uygulattıysanız kolayca sökülür. Fakat kalite düşük olunca çıkması zor oluyor. Onun içinde belli başlı yöntemler var. Özellikle rezistansa zarar vermeden cam filmini nasıl sökeceğiniz konusunda da bilgi vereceğim. Başlayalım.

1- Öncelikle camı jiletle kazıma gibi işlemlerden kesinlikle uzak durun ve asla işinizi aceleye getirmeyin.
2- Cam yüzeyini silin.
3- Cam filminden sorunsuzca kurtulmak için saç kurutma makinası edinin.
4- Birçok kaynakta cam filmini çıkarmak için limon suyu tavsiyesi var. Eğer bunu sprey şeklinde sıkma imkanınız varsa o da bir köşede dursun. Yoksa WD40 gibi yağ, pas çözen spreylerde işinizi görecektir. Bir köşede dursun.
5- Film tabakasının uç kısmı tırnağınızla kalkıyorsa hafifçe çekin. Eğer çok sert uygulanmamışsa kendiliğinden yavaşça çıkacaktır. Fakat arka cam için acele etmeyin. Rezistansa zarar verebilirsiniz. O kısıma geleceğiz.
6- Film tabakası iz bırakacak şekildeyse o bölgeyi saç kurutma makinası ile ısıtın. Isındıkça ayrışacak ve kolay çıkacaktır.

Gelelim rezistansa zarar vermeden cam filmini sökmeye.
Cam filmi sökenlerin düştüğü en büyük hatalardan birisi arka camdaki rezistanslı camdaki işlemdir. Buradaki film tabakasını sökmek için son zamanlarda uygulanan yöntem var. Şu mavi çöp torbalarını arka camın büyüklüğünde kesip dış kısımdan kaplanıyor. Yani köşelerden kağıt bantla yapıştırıyorsunuz. İç kısımda ise camın altına siyah poşet yerleştirilir. Daha sonra ise limonlu su sprey şekilde cam filminin üzerine sıkılır. Tabi bunu güneşli havada yapmanız lazım. Çünkü 2-3 saat kadar o kısım güneşte kalmalı. Bu işlemlerden sonra ısınan camla birlikte film tabakası kolay şekilde sökülebiliyor.

Bu kadar bekleyemem derseniz saç kurutma makinasıyla önce köşeleri ısıtıp cam filmini açmaya başlayın. Akabinde hem ısıtarak hemde film tabakasını çekip aralarına WD40 (spreyli kutu içinde limon suyu da olur) gibi sökücü sprey sıkarak cam filmini çıkarabilirsiniz. Paylaşacağım bilgiler bu kadar. Daha tecrübeli arkadaşlar varsa yazının altında yorum olarak tecrübelerini belirtirlerse iletebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.