Sürücü Kursları Rehberi

Bu Ferrari Motoru BMW M3 Kadar Pahalı!

Otomobillerin en önemli ve en hassas aksamlarının başında motor gelmektedir. Motor vardır bakarsınız milyon kilometre devirir, motor var bakmazsınız 100.000 km de yolda bırakır. Vee bazı araçların kaputu altında servet yatmaktadır. 1997 yılında formula 1 pistinde ortalığın tozunu attıran ferrari takımın aracında yer alan motorda buna en güzel örnek oluyor.

Aracın F310B kodlu bu motoru müzayedeye çıkınca bir anda otomobil dünyasında ilgi gördü. Gerçi nasıl görmesin ki? Sonuçta işin içinde ferrari ve formula 1 var. F1 motorlarının uysallaşma öncesinde hüküm sürmüş 10 silindirli ferrari f1 motorundan bahsediyoruz. 730 beygir güç alındığı bilinen bu eşsiz motorun Michael Schumacher altında ne zaferler kazandığını sıkı f1 takipçileri iyi bilir. İşte bu 3.0 litrelik V10 motor müzayedeye çıkıyor.Değerinin 54.000 ila 75.000 dolar aralığında satılacağı belirtilen ferrari f1 v10 motoru bmw m3 kadar pahalı olma özelliği taşıyor. Evet kullanılmış ve yıpranmış motor olabilir. Bunu alıp herhangi araca swaplama yapma saçmalığında bulunmayacak koleksiyoncuların ciddi ilgi gösterebilir. Düşünsenize bu motorla Schumacher yarışmış ve elinizde 730 beygir güç üretebilen korkunç bir mühendislik eseri var.

Tekrardan fiyatı konusuna gelmek istiyorum. Amerika da sıfır bmw m3 fiyatının 63.000 dolardan satılıyor. Ülkemizde ise bu aracın şuan 523.873 TL’ye satıldığını düşündüğümüzde bu efsane V10 motorun bizdeki değeri az çok ortaya çıkmış oluyor sanırım! Parayı basıp, evin en güzel köşesinde özel cam fanusta saklanası bu motoru görsellerle yakından inceleyelim. Ha bu arada videoyu izlemeyi de unutmayın. Gerçek F1 aracı sesini tekrardan yaadetmiş olursunuz. Kulaklarımızın pası da silinmiş olur.

1 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 5.127 kez görüntülendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git