Oto Kokpit

Bu da 7.0 Litrelik E39 BMW 5 Serisi Touring!

7-0-litrelik-e39-bmw-5-serisi-touring-13
Ülkemizde station wagon otomobil kültürü bir türlü gelişemedi gitti. Oysa Avrupa’da yaygın olarak kullanılıyor. Aslında bizde daha da tutulması gerekli. Sonuçta fazlasıyla sedan seviyoruz. Çünkü geniş iç hacmine sahip otomobilleri kullanmak, toplum kültürü haline geldi. Oysa wagon tarzı araçlar bunu fazlasıyla karşılıyor. Sanırım güvenlik konusunda endişemiz bunun önüne geçiyor. Haa birde park olayını da es geçmemek lazım. Bu konuda derin ama mevzu bu değil.

Editörden Seçmeler köşesinde bu sefer bir başka swap aracı ele almak istedim. Gerçi son zamanlarda bunun üzerine çok gidiyorum ama dur bakalım hayırlısı olsun. Sonunda bende niyeti bozup, bizim küçük italyana swap yaptırcam.

Kahramanımız 1999 model bmw 528i touring. Araç sahibi bu otomobil ile kafayı nasıl bozmuşsa swaplamak istemiş. Bunu duyunca aklınıza direkt M serisinden motor aktarımı gelebilir. Fakat durum hiç öyle değil. Zaten başlıkta 7.0 litrelik olarak belirttim. Vatandaş bu aracın kalbine chevrolet lsx 427 motorunu yerleştirmiş. (Evet arkadaşlar, bundan sonrası Almanya-Amerika özel ilişkilerine girmektedir!) Araç sahibi 7.0 litrelik bmw 528i touring için ciddi para ve emek harcamış. Öyle ki 507 beygir ve 678 nm kadar güç ürettiği söyleniyor. Bu biraz az geldi demi? Ama karşımızdaki araçta öyle büyük turbo yok. Oysa sahip olduğu lsx 427 kodlu yeni motor 2500 beygire kadar işlenebiliyor. Olsun, en azından e60 kasa m5 kadar iddialı güce ulaşmış.

7-0-litrelik-e39-bmw-5-serisi-touring

Anlatacaklarım burada bitmedi. Çünkü araç sahibi işi sadece motor değişimi ile bırakmamış. 16 yaşını devirmiş bu aracın dış görünümünü değiştirmek adına bolca m5 parçaları kullanmış. Yetmemiş 19 inçlik bbs jant kullamış. Önceki başlıkta aktarmadım ama bu araçta fren ve süspansiyon sisteminin güçlendirildiğini söylememe gerek yok sanırım. Sonuçta 500+ güçten bahsediyoruz. Neyse kapıyı açıp içine geçelim. Burada da bmw’ci tarzdan kopmak istememiş ve e38 kasa 7 serisinin spor ve lüks koltuklarını kullanmış. Tabi bunun dışında kokpit, multimedya ekranı, kapı yanları ve diğer aksamların yeniliklerinden bahsetmiyorum bile. Tüm bu değişimler sonucunda ortaya yollarda kolayca rastlanamayacak station wagon görünümlü canavar çıkmış. Türkiye’de olsa geceleri bununla ne sazan avcı yapılırdı!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.