Oto Kokpit

Bu da 1200 Beygirlik Skoda Octavia RS

27.02.2016

Otomobilleri sıradanlıktan çıkarmayı seven insanlar, Merhaba!

Yeryüzünün en hızlı ve en özel araçlarını sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Bu sefer ki araç bir Çekoslovak uyruklu. Oldukça büyük emeklerle ortaya çıkarılan araç Skoda Octavia RS‘in taa kendisi.

1200 Beygirlik Skoda Octavia RS

Başlıkta aracın gücünü belirttiğim için o konu ile konuyu şişirmek istemiyorum. Fakat küçük bir dipnotum var. Bu araç aslında 1201 beygircik :). Peki bu kadar ciddi güç nasıl bir motordan sağlanıyor ve performans verisi ne seviyelerde olmuş, ona bakalım. Skoda Octavia Bimoto lakaplı bu aracın kalbinde 2.0 TFSi motor yer alıyor ve dört tekerden çekiş sistemine sahip. Tabi tek değişim bir motorla yapılmamış. Aşırı beslemeli bu motoru dizginlemek için önlerde 345×30 mm, arkalarda ise 312×25 mm çapındaki diskler kullanılmış. Yetmemiş aracın boş ağırlığı 1475 kg kadar düşürülmüş. Tüm bunlardan sonra aracın performans verilerine de bakalım.

Skoda Octavia Bimoto, 1200+ beygir gücü sayesinde birçok drag şampiyonluğu yaşamış. Nasıl yaşamasın ki? Bu aracın 0-100 km/s hızlanması 2.2 saniye, 0-200 km/s 6 saniye ve maksimum hız ise 410 km/s olarak kayda geçmiş. Hani şöyle düşündüğümüzde bu otomobil ile o milyon liralık süper spor otomobilleri dize getirmek hiçte zor olmasa gerek. Bu arada aracın üzerindeki siyah jantlara takılanlar olabilir. 18 inçler ve 245/40 R18 ebatındaki lastikler kullanılmış. Bunlarında bilindik spor araçlardaki lastiklerden olmadığını ve üstün performanslı araçlar için özel olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Hadi aracın fotoğraflarına ve videolarına bakalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.