Oto Kokpit

Brabus’un En özel Parçalarından: 7.3 litre Mercedes S600 W140

brabus-mercedes-s600-w140-1
Otomobil dünyasında birbirinden teknolojik yeni araçlar çıksa da belirli kesim araçların artık eskisi kadar özenli üretilmediğini düşünüyor. Bu kesime kısmen bende katılmak istiyorum. Evet, 90’lı yıllarda ortaya konan araçlar daha farklı hissettiriyordu. O fark, araçtaki malzeme kalitesinin üzerine daha fazla düşünüldüğünden kaynaklandığını düşünüyorum. Nisan 1991 yılında üretimine başlanıp, Eylül 1998’e kadar üretimi devam eden w140 kodlu mercedes s serisi de bu jenerasyonun en seçkin parçalarından birisiydi. Hani şu “alman panzeri” söyleminin vücut bulduğu araç desem çoğunuz katılırsınız. Üretildiği yıllarda iş adamlarından mafya babalarına kadar birçok prestij sahibi kesimin tercihi olan bu araç, fiyat konusunda orta segment araçlara yaklaşınca, mercedes tutkusunu yaşamak isteyenlerinde binebildiği araç oldu.

Yolda gördüğümde hala kafayı çevirtip kendine baktıran bu aracı, brabus paketle hayal etmenizi istiyorum. Kafanızda az çok canlanan modelin çok daha iyisi şuan karşınızda duruyor. Mercedes s600 w140‘ın brabus tarafından tepeden tırnağa elden geçirildiği bu eşsiz lüks sedan, her parçasıyla hala f segmentinde birçok yeni modele taş çıkartacak kadar iddialı duruyor. Brabus mercedes s600 w140 içi ve dışıyla kelimelere dökmeme gerek yok. Zaten her şey ortada. Fakat kaput altında vahşi canavar yatıyor. Brabus, bu aracın motorunu standart s600’ün ötesine taşımış. 6.0 litre 48 Valve V12 motoru ile 400 ps (395 beygir) 570 nm tork güç üreten stock motorun, fabrika çıkışı kondisyonu ile 0-100 km/s hızlanmasını 5.6 saniye de tamamlayıp maksimum 250 km/s hıza ulaşmasını bir kenara not edelim.

Sıkı durun!
brabus-mercedes-s600-w140-8
Kaputu kaldırıp sabah akşam bakılacak kadar güzel motora sahip bu araç, 7.3 litre hacmine kavuşturulmuş. Evet, yanlış okumuyorsunuz. 7300 cc! 582 beygir 772 nm tork güç değerini de yavaşça ve tekrar okuyalım. Tüm bunları performans verisi ile birleştirelim. Ortaya 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniye de tamamlayan ve maksimum hız 310 km/s hıza ulaşan, 2 ton ağırlığın üzerindeki asfalt canavarı çıkıyor. 90’lara damgasını vuran bu aracın brabus sonrası sahip olduğu değerler, yeni nesil s63 amg’ye bir hayli yakın ve aklınıza gelebilecek birçok hot hatch aracı silip atacak kadar güçlü. Benden bu kadar. Birazda görseller konuşsun.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Yusuf dedi ki:

    O aracı beslemen için fabrikatör olman lazım

  2. Ferudun AKGÖZ dedi ki:

    Brabus W140 sanırım türkiyede hiç yok çok araştırmama rağmen denk gelmedim. En çok sahip olmak istediğim aracın başında geliyor.