Oto Kokpit

Bayram Yine Kanlı Geçiyor!

Bayram Yine Kanlı Geçiyor!

Ülkemizde bayram klasikleri vardır. Büyüklerin elleri öpülür, küçüklere şeker ve para dağıtılır. Kimisi tatile çıkar kimisi de büyüklerini ziyarete gider. Fakat bayramlarımızın değişmeyen, daha doğrusu değiştiremediğimiz klasiklerinden birisi de maalesef trafik kazaları oluyor. 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin başladığı Cuma gününden Salı gününe kadar 56 kişi hayatını kaybetti. Evet, sadece 4 günlük sürede 59 can, hayattan koptu gitti!


Kurban Bayramı Trafik Kazaları 2018

Her bayram öncesinde haberlerde defalarca uyarılar yapılmasına rağmen bu kanlı bilanço her seferinde tekrarlanıyor. Trafik kazalarının tamamen önüne geçemeyiz. Bu hiç bir ülkede şimdilik mümkün değil ama bu kadar kısa sürede resmen trafik terörünün kıyımı olan bilançoyu azaltmamız gerektiğini düşünüyorum. Size DHA tarafından elimize ulaşan sadece 4 günlük sürede yaşanan trafik kazalarının bilançosunu aktarayım:
17 Ağustos Cuma (saat 18.00-23.59): 5 ölü, 27 yaralı (5 kaza)
18 Ağustos Cumartesi: 17 ölü, 67 yaralı (21 kaza)
19 Ağustos Pazar: 21 ölü, 88 yaralı (19 kaza)
20 Ağustos Pazartesi: 8 ölü, 60 yaralı (21 kaza)
21 Ağustos Salı (Bayram 1. gün): 5 ölü, 28 yaralı (10 kaza)

Bayram tatilinizi sevdiklerinizle geçirmek için yollara düşüyorsunuz. Çok güzel davranış. Fakat bunu yaparken lütfen biraz bilinçli ve sabırlı olarak yolculuk yapalım.

Altınızdaki araç ne kadar iyi olursa olsun, aceleyle tamamlamak istediğiniz o uzun yolda fazladan maksimum 1 ya da 2 saat erken varmış olacaksınız. Tabi bunu yaparken de daha hızlı gitmeniz gerekli ve daha fazla hızda ekstra risk anlamına geliyor. O yüzden kendinizi, sevdiklerinizi ve karşınızdaki insanları riske atmayın. Sabırlı olun.

Uykusuz asla yola çıkmayın. Gerekirse bir gün bekleyin ya da yolda uykunuz geldiyse rota üzerinde uyuyabileceğiniz otel ya da motel tarzı bir yer belirleyin. Uykunuzu alıp öyle yola devam edin. Araç içinde uykunuzu alamazsınız ve bu da kaza riskini artıracaktır.

Gece yolculuklarından sakının. Sırf gece serin yolculuk yapacağım diye böyle bir adım atmayın. Görüşünüz dar olacak ve tehlikeleri fark etmeniz daha geç olacaktır. Ayrıca karşıdan gelenlerin farlar derken gözler çok daha fazla yorulacaktır. Siz siz olun gece yola çıkmayın. Mümkünse sabah 6 gibi yola koyulun. Tabi erken yatmak şartıyla. Tekrar diyorum, asla uykusuz yola çıkmayın.

Son olarak araç bakımlarını asla aksatmayın. Fren ve lastiklere büyük önem gösterin. Araçtaki mekanik arızalardan dolayı da kaza yaşama riskiniz yüksektir.

Yukarıdaki canını kaybeden insanların sadece 4 gün içerisinde böyle bir sonla karşılaştığını tekrar hatırlatıyorum. Daha bu tatilin dönüşü var. Lütfen ama lütfen dönüş yolunda çok daha dikkatli olalım.

LÜTFEN TRAFİK KURALLARINA UYALIM ve EMNİYET KEMERİNİ TAKALIM

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }