Oto Kokpit

Bayram Tatiline Çıkmadan Önce Sürüş Güvenliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayram Tatiline Çıkmadan Önce Sürüş Güvenliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havalar iyice ısındı ve Ramazan ayınında son günlerini yaşıyoruz. Kimimiz bayram tatiline kimimizde yaz tatiline çıkacak. Aramızda kendi aracıyla yollara düşecekler olanlar vardır. Bu yüzden bazı hatırlatmaları yapmayı görev bilerek bu yazıyı hazırladım. Ne mutlu ki Trafikte Sorumluluk Hareketi tarafından liste hazırlanmış ve sürüş güvenliği için dikkat edilmesi gerekenler listesini hazırlamam da zorlanmadım. Buyurun detaylara geçelim.

Bayram Tatiline Çıkmadan Sürüş Güvenliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nasip olursa Cumartesi günü son oruçlar tutulacak ve Pazar günü Ramazan Bayramı. Büyük bir ihtimal Cumartesi akşamından yola düşenler olacaktır. Fakat bayramın ilk günü büyüklerimizin bayramını kutlayıp, en azından birkaç günü onlarla geçirelim. Ondan sonra tatile başlayalım ve yola çıkmadan önce Trafikte Sorumluluk Hareketi tarafından paylaşılan içeriğin detaylarına göz atalım.

* Aracıyla yola çıkacaklar, seyahat öncesi ve mümkünse bu hafta içerisinde aracın yağına, suyuna, far grubuna, fren sistemine, klima sistemine, silecek lastiğine, ilk yardım ekipmanlarına ve muayene geçerlilik tarihine bakmalı ve baktırmalıdır.
* Yola çıkmadan önce uykunuzu alın ve molasız kullanımdan kaçının. 2 saatte bir mola vermeye özen gösterin ve toplamda 8 saatten fazla araç kullanmayın.
* Emniyet kemerinizi bağlayın. O sıkıcı kemer, sizi hayata bağlayan ve kazalarda ciddi oranda koruma sağlayan en önemli koruma ekipmanıdır.
* İlk sırada değinmediğim lastik konusu var. Aracınızın lastiğini mutlaka kontrol edin. Eğer lastiğiniz yıpranmış ise asla yabana atıp idare eder demeyin. Canınıza mal olabilir.
* Birçok sürücünün düştüğü hatalardan birisi de sürüş sırasında cep telefonu kullanımı. Seyir esnasında cep telefonunu kullanıp dikkatinizi dağıtmamaya özen gösterin.
* Yaz aylarındayız ve gündüz sürüşlerinde sıcaklık boğucu olabiliyor. Bundan dolayı gece sürüşleri genellikle tercih ediliyor. Bu hataya düşmeyin. Gece görüş çok düşük olduğu için araç kullanmak daha tehlikelidir. Evet, farlar var ve yol aydınlatmalarının da olduğu bölgelerden geçebilirsiniz. Fakat gündüz sürüşünün verdiği güvenliği vermez. Ve unutmayın ki uzun yolda trafik kazaları genellikle gün ışımaya başladığı vakitlerde gerçekleşir. Bu yüzden gündüz seyahat etmekte fayda var.
* Bunların yanı sıra birde müzik konusuna değinmek istiyorum. Net bir şekilde sizi gaza getirecek ya da isyana sürükleyecek tarzda müzikleri dinlemekten kaçının. Farkında olmazsınız ama kazaya sebep olabilir.

Yola çıkmadan önce bu tavsiyelere kulak asalım. Klişedir ama trafik kurallarına uyalım. Aktardığım bilgilerin çoğusu Trafikte Sorumluluk Hareketi tarafından paylaşıldı. Bu proje, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve TÜVTÜRK desteğiyle gerçekleştiriliyor. Şimdiden herkese hayırlı bayramlar iyi tatiller…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.