Sürücü Kursları Rehberi

Yepyeni Çinli SUV: Baojun RS-5 ve Özellikleri

Otomotiv sektöründe Çinli araçları son yıllarda çokça duymaya başladık. Birazdan tanıyacağımız Baojun RS-5 modeli de SUV sınıfında üretilen Çin menşeili araçlardan birisi olarak karşımıza çıktı. Hem marka hakkında bilgi sahibi olmak hemde aracı tanımak adına yazının devamında geçelim.


Baojun RS-5 Teknik Özellikleri

Baojun, 2010 yılında kurulmuş Çin merkezli otomotiv üreticisi olup şimdiye kadar 10’dan fazla model üretmiştir. 2016 ve 2017 yıllarında satışları 1.5 milyon adedi aşan firmadan bahsediyoruz. SAIC-GM-Wuling ortaklığının ürünü olan Baojun için en önemli detaylardan birisi tabi ki Amerikalı GM yani General Motors oluyor. Dünya pazarındaki geniş ağı ve otomotiv teknolojisindeki gelişmişliğini Asya pazarına yansıtan GM, Baojun RS-5 ile SUV sınıfa iddialı giriş yaptı. Asya pazarında Chery, Geely ve birçok yerli firmaya ek olarak ithal markalarla da rekabet edebilecek.

Baojun RS-5

Gelelim Baojun RS-5 modeline. Bu ay gün yüzüne çıkan araç, markanın daha önce kullanmamış olduğu platformda üretilmiş olup iki farklı motorla lanse edildi.

Baojun RS-5, tasarımsal olarak önden yeni Santa-Fe modelini andırırken GM kimliğinden dolayı Amerikan ruhunu da yansıtıyor. Yani direkt olarak Asya üretimi deyip geçmeyeceğimiz yüze sahip. Arka alanda ise fazlasıyla yeni Kia Sportage modelini yansıtıyor.

Boyutsal olarak Baojun RS-5 modeline baktığımızda bu Çinli araç 4570 mm uzunluğa, 1870 mm genişliğe, 1705 mm yüksekliğe ve 2700 mm aks mesafesine sahip olup kompakt SUV sınıfın boyutsal gerekliliklerini yeterli seviyede karşılıyor.

Baojun RS-5 Kokpiti

Motor seçeneklerine baktığımızda 1.5 litre turbo benzinli motor 151 ps 149 beygir güç üretirken 1.8 litre atmosferik benzinli üntie ise 137 ps 135 beygir güç sunuyor. 6 ileri manuel ve CVT şanzımanla kullanıcısına sunulacak olan Baojun RS-5, tamamen dijital kokpit, deri koltuklar ve kaplama alanları, iç mekanda çift renk seçeneği ve günümüz otomobillerinde bulunan birçok teknolojik donanım yer alacak.

Baojun RS-5 Türkiye

Şimdilik Asya pazarı için fiyatlanacak olan Baojun RS-5, önümüzdeki yıllarda farklı ülkelerde de satışa sunulabilir. Bu konuda gelişmeler oldukça paylaşmaya devam edeceğim. Sırada aracın fotoğrafları var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git