Oto Kokpit

Aston Martin Vanquish Zagato Konsept Tanıtıldı

İngilizlerin en seçkin spor otomobil markası Aston Martin, son parçası olan Yeni Vanquish Zagato modelinin konseptini İtalya’daki Como Gölü üzerinde yapılan etkinlikte tanıttı. 1960’lardan beri varlığını devam ettiren “Zagato” serisinin son temsilcisi yine çok iddialı geliyor. Aston Martin DB4 GT Zagato ile başlayan bu serüvenin son temsilcisi olan aracı yakından tanıyalım.

Aston Martin Vanquish Zagato Konsept

Son yılların en şık coupe otomobili olarak lanse edilen “aston martin vanquish zagato“, sahip olduğu güncel aston martin tasarımını, markanın gelecekteki yüzüyle buluşturuyor. Araca daha yakından baktığımızda ön yapının aston martin vanquish modeline benzerliğiyle dikkat çekiyor. Fakat sis farlarının olduğu bölgeye konumlandırılan led aydınlatmalar ayrıntılarda öne çıkan ilk detay oluyor. Tabi biraz daha detaylarda karbon fiber ön tampon eki de göz kırpıyor. Arkaya geçiş yaparken C sütunundan itibaren kabaran yapı, arkada başarılı şekilde birleşiyor. Bu araç arkasını bize tamamen döndüğünde karbon fiberin baskınlığı burada devam ettiği görülüyor. Fakat benim en çok ilgimi çeken nokta arka stop grubu oluyor. Böylesine güçlü sınıfta ferrari’yi anımsatan izler taşısa da genel anlamda özgün olmayı başarabilmişler. Buradan iç mekana geçtiğimizde sportiflik ve kalite algısını biraz daha üst seviyeye çıkaran işçiliğin ortaya koyulduğu görülüyor. Özellikle “Z” baskılı sıra dışı spor koltuklar fazlasıyla ilgimi çekti.

Gelelim aston martin vanquish zagato ile ilgili en önemli noktalardan birisine yani kaput altındaki canlı varlığın özelliklerine…
Aslında teknik özellikler konusuna pek girilmedi. Sonuçta konsept model olarak tanıtımı yapıldı ve fazla bilgilerin paylaşımı doğru bulmadılar. Fakat birkaç önemli bilgi verildi. Bu otomobilde aston martin bünyesinde yer alan mevcut 5.9 litrelik V12 motorun geliştirilip o şekilde aktarıldığı belirtildi. Öyle ki yeni vanquish modeline nazaran +32 beygir daha artırılan bu motor 600 beygirlik güç üretimini aston martin vanquish zagato konsept modeli için sunacak seviyeye getirilmiş. Tabi bununla birlikte sürüş dinamikleri içinde geliştirmeler yapıldığı söyleniyor. Fakat şimdilik pek bilgi yoktur. Araç seri üretim olarak yollara çıkmaya başladığı zaman yeniden otokokpit’te yer vereceğim. Sırada görseller var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }