Oto Kokpit

Artık Otomobilde ÖTV Kalksın!

Artık Otomobilde ÖTV Kalksın!
Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Otomobil sever herkesin en büyük kanayan yarası maalesef artan fiyatlar ve yüksek vergiler oluyor. Son yıllarda kurun artmasıyla fiyatlar olmadık şekilde katlandı. Buna karşın Devletimiz otomobilde ÖTV oranını düşürdü. Fakat kanayan yaraya merhem olmadı. Haziran ayının sonuna geliyoruz ve Temmuz’da ÖTV teşviki sonlanacak. Böylece araç fiyatları yeniden katlanacak. Zaten sıfır otomobil satışı çok ciddi oranda düşen markaların eski ÖTV oranlarına dönülmesiyle iş iyice çıkmaz sokacağa girecek. Bu yüzden artık otomobil ÖTV kalkmalı ve otomobil satışları eski düzene dönmeli. Peki bunun kime ne faydası olacak?


Otomobilde ÖTV Kalksın

Bu yazıyı yazmamda Benzin TV’den Burak Ertem’in yayınladığı video etkili oldu. Videoda ÖTV’nin kalkmasıyla araç fiyatlarının ne oranda düşeceğini detaylıca açıklamış. O yüzden bu konuya girmeyeceğim.

Bu konuyu gündeme getiren asıl kişi ODD yönetim kurulu başkanı E. Ali Bilaloğlu oldu. Kendisi otomobil satışlarının son bir yılda ciddi oranda azaldığını şu şekilde belirtmişti:

“İhtiyaçlara cevap veren düzenlemeler, hızlı aksiyonlarla hayata geçirildi. Kısaca hatırlayacak olursak hurda araç uygulamasının devreye girmesinin ardından, sektörümüze uygulanan özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahları da güncellendi. Bu düzenleme ile alt vergi dilimlerinden daha fazla modelin faydalanması mümkün oldu. 2018 yılında üretilmiş araçların ithalatına ilave süre tanındı. Sektörümüze uygulanan ÖTV ve KDV indirimleri 30 Haziran 2019 tarihine kadar uzatıldı. Son olarak da hem hurda indirimine konu olan matrahlar hem de devamında hurda teşvik tutarları güncellendi.

“Öncelikle alınan hızlı aksiyonlarla 2018 yılı Ekim ayında durma noktasında olan otomotiv sektörüne verilen desteklere müteşekkir olduğumuzu söylemek isteriz. Ülkemiz ekonomisi ve istihdamı yönünden otomotiv ekosisteminin devamlılığı büyük önem taşıyor.
Ayrıca mevcut yatırımların korunması ve yeni yatırımların gelmesi bakımından iç pazarın önemini daima vurguluyoruz. Tüm bu önlemlere rağmen Türkiye Otomotiv Sektörü toplam pazarı 2018 yılında %35 oranında daralırken, 2019 Ocak-Mayıs döneminde ise önceki yılın aynı dönemine göre %50 azalarak 156.990 adet oldu. Türkiye otomotiv pazarı 5 yıllık Ocak- Mayıs ayı ortalama satışlarına göre de %51,4 azaldı.”

Bu açıklamaya ek olarak ODD tarafından hükümet yetkililerine bir tavsiye sunuldu:

1.6 litre ve altındaki araçlarda ÖTV’nin tamamen kaldırılması.

Ticari araçlarda da ÖTV’nin kaldırılıp KDV’nin % 1 olarak devam ettirilmesi istendi.

Böylesine bir teklif ile devletin vergi kaybı olmaz. Şöyle ki:
Otomobil satışları zaten ciddi oranda düşmüş durumda ve satış olmayınca Devletimiz hem ÖTV’den hemde KDV’den eskisi gibi yararlanamıyor.

ÖTV sınırlanıp satışlara devam edilirse fiyatlar ciddi oranda düşecek ve 1.6 litre ve altındaki araçların fiyatı daha mantıklı hale gelecek.

Araç fiyatları düşünce devlet kasasına vergi akışı artacak, vatandaşın hayal edip ulaşamadığı araçlar daha alınabilir hale gelecek. Ayrıca bayilerdeki hareketlilikle birlikte bu durum istihdama da yansıyacak. Dolayısıyla otomotiv sektöründen ekonomiye de olumlu ışık yakılmış olacak.

Bu yüzden #otomobildeotvkalksin diyelim ve sektörün eski günlere dönmesine katkı sağlayalım. Bu konuda sosyal medya hesaplarınızda desteklerinizi bekliyorum.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Kamil ÖTÜVERME dedi ki:

    Emekli olunca nasipse, dünyanın en pahalı arabalarının satıldığı ülkeden göç edip daha ucuz otoya sahip olabileceğimiz bir yerde yaşamayı bile kattık hayallerimize …ötüve hazretleri sebebiyle…Mesela :bulgaristan,Azarbaycan,gürcistan…Allah insaf versin bu halkı hurdalara mecbur bırakan kimselere…