Oto Kokpit

ABT Tuning Audi RS3 Vizyonda!

abt-tuning-audi-rs3-1
ABT Tuning kısa aradan sonra yepyeni proje ile karşımıza çıktı. Yine Audi ile devam eden Alman tuner, hot hatch dünyasının en tehlikeli parçalarından birisini ele almış. Fakat bu araç üzerinde daha fazla mesai harcamış. Abartıya da kaçıldığı ABT Audi RS3 çalışmasının buyurun detaylarına geçelim.

Audi S3’ten sonra “daha güçlüsü yok mu? sorusunun cevabı olarak üretilen, bmw 1m ve mercedes a45 amg modellerine kök söktüren hızlı otomobil olarak yollara çıkan audi rs3 şimdi modifiye firmaları elinde fabrika sınırlarının dışına ulaşıyor. Bu konuda en hamarat firmalardan birisi olan abt tuning üzerine düşeni fazlasıyla yapmış. Dışta, içte ve motorda kullanıcıyı tatmin edecek bu yeniliklere dıştan bakmaya başlayalım.

Mat kırmızı kaplama ile işe başlayan ABT, siyah rengi detaylarda kullanmış. Bunun içinde ön tampon, ön ızgara, yan aynalar, yan hava kanalları, üst çıtalar, bagaj kapağı, arka difüzör ve dörtlü egzoz çıkışı üzerinde uygulamalar yapmış. Bu yeterli olmuş mu? Tabi ki hayır! Olaya birde ER-F kodlu 19 inç jant dahil olmuş. 235/35 ZR 19 ebatında continental lastik takımının eşlik ettiği bu araç için aynı zamanda önlerde 30 mm, arkalarda ise 25 mm alçaltılmış. Böylece her detayında başarılı uyum sağlanmış.
İç mekana baktığımızda aşırı şekilde alcantara kumaş kullanımı öne çıkıyor. Direksiyon simidi, konsolun ve kokpit kısmının tamamında, kapı yanlarında hatta zemine kadar olan bölgede bile bu kumaşa yer verilmiş. Diğer alanlarda ise karbon fiber kaplama malzemeler üzerinde abt logosu yerini alarak uyum sağlanmaya çalışılmış. Fakat içteki bu uygulamalar bana abartı gibi geldi. Fakat yinede standart audi rs3’ten farklı hava katılmış.

Vee gelelim en önemli noktaya! Buraya kadar aktardıklarım görünüm ağırlıklı olarak yapılan değişimleri içeriyordu. Şuan vereceğim bilgiler tamamen aracın kalbine yapılan uygulamalar olmuş. 2.5 TFSI turbo beslemeli benzinli motoru ile 367 ps 465 nm tork güç üreten RS3, fabrikasyon haliyle bile ortalığın tozunu attıracak araç iken abt audi rs3 adını aldıktan sonraki ürettiği güç değerleri 450 beygir 550 nm tork olarak güncellenmiş. Bu artış hiçte yabana atılacak veri değil. Genel olarak uygulama detayları ve sonuçları bunlarla tamamlanmış. Şu aralar 2015 essen motor show da boy gösteren abt rs3, modifiye severlerin en çok ilgisini çeken güncel çalışmalardan biri olarak adını duyuruyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }