Sürücü Kursları Rehberi

8 Milyonuncu Audi Quattro, Banttan İndi

Audi ile özdeşleşmiş olan dört tekerden çekiş sistemi Quattro, 8 milyonuncu modeli ile buluştu. Markanın her türlü yol koşulunda güvenli ve sorunsuz ilerlemesini sağlayan bu sistem, Yeni Q5 2.0 TFSI ile 8 milyon adetlik üretime kavuştu. Buyurun detaylara geçelim.

8 Milyonuncu Audi Quattro

Audi’nin Quattro sistemi 1980 yılına kadar dayanıyor. Rakiplerinden hızlı davranarak 1980 yılında hafif ve hızlı olarak seri üretimde birleştirdiği dört tekerden çekiş sistemi ile 1980 Cenevre otomobil fuarında Ur-quattro modelini tanıtmıştı. O yıldan itibaren marka imajı olarak benimsenecek olan Quattro doğmuş oldu. Sistem zamanla geliştirildi ve motor sporlarında bile Audi’ye ciddi kazanımları oldu. Tabi aynı zamanda seri üretim modellerinde de kullanılmaya devam etti ve günümüzde 8 milyonluk üretime kavuştu. Bu başarının adresi Meksika’da yer alan San Jose Chiapa üretim merkezi oldu. Yeni Audi Q5 2.0 TFSI ile yakalanan bu üretim başarısı ile 2014 yılındaki 6 milyonluk üretim aşılmış oldu.

Şuan Quattro sistemi 100’den farklı modelde kullanılır durumda. Audi Q7, Audi A4 allroad quattro, Audi A6 allroad quattro, Audi A8, Audi R8 ve tüm S ve RS modellerinde standart olarak gelen Quattro dört tekerden çekiş özelliği, diğer Audi modellerinde opsiyon olarak alınabiliyor. Markayı bu başarısından dolayı tebrik ediyoruz. Nice quattro’lu Audi modellerine…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git