Oto Kokpit

6. Jenerasyon Yeni Kasa Vw Polo Fotoğrafı İnternete Düştü

Merakla beklenen Yeni Kasa Vw Polo‘nun fotoğrafları internete düştü. Üstelik kamuflajsız! B segmentinin Avrupa’da en önemli oyuncularından Volkswagen Polo’nun 6. jenerasyonu resmi olmasa da gün yüzüne çıktı. İşte detaylar…

6. Jenerasyon Yeni Kasa Vw Polo
Geçtiğimiz günlerde facebook sayfamızda yayınladığım fotoğraflarda Vw Polo‘nun yeni jenerasyonuna bakmıştık. Bu kadarla yetinmeyip biraz araştırma yapıp araç hakkında net olmamakla birlikte yeni bilgiler topladım. Sınıfında yeni nesil Ford Fiesta ve Seat Ibiza gibi iki güncellenmiş rakipler yarışacak olan bu otomobil, ilk etapta sizlerin çokça eleştirisine maruz kaldı. Açıkçası tasarım konusunda Volkswagen beni de şaşırttı. Hani bir benzetme yapılacaksa; önden golf 7, arkada stop grubundan bmw 1 serisini anımsatıyor. Fakat şu da bir gerçek ki önceki jenerasyona göre sınıfının sınırlarını zorlayan bir yapı ile üretilmiş. Her ne kadar ilk intibası kötü olsa da genel olarak değerlendirildiği zaman Polo MK5’e göre daha geliştirilmiş olduğunu söyleyebilirim.

6. Jenerasyon Yeni Kasa Vw Polo Fotoğrafları

Fotoğraflarda ilgi çekici diğer nokta ise 280 km/s son göstergeli kadran oldu. Bu konu aslında çok basit. Volkswagen Polo için dizel ve benzinli hariç, ayrı ayrı kadranlar üretilmiyor. Görsellerdeki benzinli versiyonun bu değere sahip olması, aslında gelecek olan yeni kasa polo gti modeline atıfta bulunuyor. Bu araç için beklentiler 200 PS güç üreteceği yönünde oluyor. Kullanılacak ünitede ise iki litrelik TSi motor tahmini yapılıyor.

6. Jenerasyon Yeni Kasa Vw Polo Ne Zaman Çıkacak?

Motor konusu açılmışken teknik kısımla devam edelim. 6. nesil vw polo, MQB-A0 platformunda üretilecek. 2012 yılında devreye giren MQB platformunda son olarak seat ateca, ıbiza gibi modeller yollara çıkmıştı. Bunun dışında yeni kasa audi a1, vw arteon ve atlas modelleri de yollara çıkacak. Volkswagen Polo’ya dönecek olursak, yenilenen kasa ile 1.5 TSi evo motorları ilk beklentiler arasında yer alıyor. 130 PS ve 150 PS güç birimlerine sahip bu motora ek olarak 1.0 TSi 115 PS versiyonu da çevreci ünite olarak sunulacaktır. Dizelde ise 1.6 TDi motorun tekrardan geleceği söyleniyor. Benim beklentim mevcut 1.4 TDi ile başlayıp Golf 8 ile gelecek olan 1.5 TDi motorun yeni polo’ya da adapte etmesi yönünde oluyor. Bu ve buna benzer bilgiler için net konuşmak henüz erken. MK6 Polo’yu Eylül ayındaki Frankfurt otomobil fuarında görücüye çıkacağı söyleniyor. Şimdilik beklemedeyiz. Gelişmeler oldukça paylaşmaya devam edeceğim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.