Sürücü Kursları Rehberi

30. Yıla Özel Peugeot 208 GTi Tanıtıldı

30-yila-ozel-peugeot-208-gti-7
Fransız otomobil devi peugeot küçük hot hatch modelinin 30. yılını kutluyor. Bu kapsamda 30. yıla özel peugeot 208 gti modelini hazırlayan firma, 1984 yılında 205 gti ile başlayan bu efsaneyi 30 yıl sonra anma adına çok daha özel bir araç hazırladı. Kırmızı ve siyah ile kombin edilen araç, motor gücü ve donanımı ile daha da özelleştirerek unutulmayacak bir araç hazırladı. İşte detayları…

Peugeot firması, bu sınıfa 1984 yılında 205 gti ile 1.6 litrelik motorla girdi. Daha sonra 1.9 gti ve benzeri seçeneklerle güncellemiş olsa da 208 gti ile yine 1.6 litrelik hacimle yüksek güç sunmaya devam ediyor. Tabi bu sefer atmosferik değil turbo’nun yardımı ile bun yapıyor. Sıkı otomobil takipçileri 208 gti modelinin 1.6 litre THP 200 beygir güç üreten motora sahip olduğunu iyi bilirler. Fransız firma bu gücü +8 birim artırarak 208 beygire ulaştırmış. Sekiz’in vurgusu sadece güçte öne çıkarılmamış. Jant olarak da 18 inçlik mat siyah çok kollu harika model tercih eden firma, uyum ve senkronu renk konusunda da göstermiş. Aracın büyük bir bölümü siyah iken c sütunundan itibaren arkaya doğru kırmızı rengin geçişi başlamış. Siyah tonlar ağırlıklı olarak kullanılsa da jantlar, brembo fren sisteminin kırmızı diskleri ve ön ızgara üzerinde detaylar iki rengin uyumunu desteklemiş.

İç mekana geçtiğimizde aynı tema kullanılmış. Alcantara yarış koltuklarından kapı kollarına, kokpitten paspas setine kadar bu uyum çok iyi şekilde kullanılmış. Bu arada peugeot, aracın esp ve benzeri güvenlik kontrol sistemleri gözden geçirilmiş ve start-stop sistemi de bu özel araçta yerini almış. 30. yıla özel peugeot 208 gti hakkında aktaracaklarım bu kadar, şimdi görsellere geçelim.

1 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 7.139 kez görüntülendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git