Oto Kokpit

2020 Yeni Kasa Mercedes-Benz GLE (W167) Özellikleri ile Tanıtıldı

Yakın zaman öncesinde kokpitinden görseller paylaştığım yeni kasa Mercedes-Benz GLE resmi olarak lanse edildi. Paris otomobil fuarı öncesinde birçok özelliği gün yüzüne çıkan bu SUV’u yakından tanımaya hazır mısınız? Hadi yazının devamında geçelim.


2020 Yeni Kasa Mercedes-Benz GLE Özellikleri

Neler Değişti?
Mercedes ML serisinin devamı olan Mercedes GLE, 2016 yılından beri bu isimle lanse ediliyor ve premium SUV sınıfında yer alıyor. Önceki versiyonda isim değiştirerek gelen araç bu sefer tamamen tasarımsal farklılık yaşadı. Ön tasarımda far yapısının bu aracı olduğundan daha küçük gösterdiğini düşünüyorum. Fakat arka alan iddialı duruyor. Yaşam alanında ise off-road karakterli iç mekan dizaynı öne çıkıyor. Orta konsoldaki tutunma yerlerinin 2020 Mercedes GLE ile arazide güzel vakit geçirileceğinin ilk sinyallerini veriyor.

Yeni nesil GLE modeline boyutsal olarak baktığımızda ise aks mesafesi 80 mm artarak 2995 milimetre seviyesine ulaşmış. Bu da yaşam alanında daha iyi diz mesafesi sunuyor. Ayrıca bagaj alanı içinde daha fazla kapasite anlamına geliyor. 7 koltuklu bu SUV‘un bagaj kapasitesi 825 litre ve ikinci sıra koltukların katlanmasıyla birlikte 2055 litrelik devasa yükleme alanı sunuluyor.

2020 Yeni Mercedes-Benz GLE

Yeni Kasa Mercedes-Benz GLE Özellikleri
Aracın donanım listesi henüz açıklanmadı ama sunulan belli başlı özellikler şu şekilde yer alıyor. Yeni Mercedes GLE modelinde 18 ila 22 inç jant seçenekleri, 650 metreye kadar etkin görüş sağlayan MULTIBEAM led farlar, 12,3 inçlik çift dijital ekran, A serisinden tanıdığımız MBUX tabanlı multimedya sistemi gibi özellikler bulunuyor. Ayrıca sürüş destek asistanları arasında ise bildiğimiz birçok özellik bulunuyor. Bunlar arasında trafik işaretlerini algılama ve sürücüyü ikaz sistemi, aktif mesafe takip ve otomatik frenleme sistemi, adaptif hız sabitleme asistanı, aktif kör nokta uyarı asistanı gibi donanımlar bulunuyor.

Yeni Kasa Mercedes-Benz GLE İçi

Tabi bu kadar donanımın yanı sıra 2020 yeni Mercedes GLE de öne çıkan bazı üstün özelliklerde var. Ön tanıtımda açıklanan bu özelliklere da bakalım:

E-ACTIVE BODY CONTROL: Sınıfında ilk olan bu sistem ile elektrikli olarak süspansiyon sönümlemeleri her teker için ayrı ayrı kontrol ediliyor. Sistem 48 voltluk elektrikli yapıya dayanıyor.

Turn-off function of Active Brake Assist: Trafiğin aniden yavaşladığı yerlerde Mercedes GLE sürücüyü önceden uyarıp güvenli şekilde yabaşlamayı sağlıyor. Bu özellik İstanbul trafiği gibi sıkı şehir ortamında hayat kurtarır.

Active Tailback Assist: Bu sistem ise sıkı trafik içerisinde ilerlerken öndeki geriye doğru gelmeye başlarsa Mercedes GLE bunu algılayıp arkadaki araçla da gerekli mesafeye göre çarpışmadan kaçınabiliyor. Bu sistem 60 km/s hıza kadar aktif olarak çalışıyor.

Yeni Mercedes GLE Fotoğrafları

Vee motor seçenekleri…
0.29 cd değeri ile sınıfının en iyi sürtünme kat sayısı verisine sahip olan yeni kasa Mercedes GLE için dizel ve benzinli motor seçenekleri sunulacak. Fakat listeye yepyeni benzinli motor eklendi. 6 silindirli bu ünite GLE 450 4MATIC olarak lanse edildi. 367 ps 362 beygir 500 nm tork güç sunan bu üniteye ek olarak 22 beygir 250 nm torkluk gücü de EQ Boost adlı 48 voltluk elektrikli sistem sunuluyor. Fakat bu güç kısa süreli veriliyor. Yani uzun mesafeli kullanımlar için değil ve fren gücünü geri kazanım özelliği ile kendini şarj ederek gücün kullanımında devamlılık sağlanıyor. Diğer motor seçeneklerinde ise net bilgiler henüz açıklanmadı ama 9 ileri G-TRONIC şanzımanla geleceği bilgisi verildi.

2020 Yeni Mercedes GLE Motoru

2020 Yeni Kasa Mercedes-Benz GLE Ne Zaman Çıkacak?
W167 kodlu yeni nesil Mercedes SUV modeli için Avrupa pazarındaki satışına 2019 yılının ilk çeyreğinde başlanacak. Ülkemize de büyük bir ihtimal bu aralıkta gelir. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. Detaylıca teknik veriler ve fiyat bilgisi açıklanınca güncelleme yapacağım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }