2018 Yeni Mercedes GLT Geliyor

otokokpit instagram

Pick-Up sınıfının markalar arasında yükselişi devam ediyor. Söz sırası bu sefer Alman devi Mercedes-Benz firmasına geçti. Premium kimliğinin yanı sıra ticari araçlarıyla da bilinen Mercedes’in bu adımı heyecan uyandırdı. Mercedes GLT adlı model ile yollara çıkacak olan bu araç, oldukça güçlü sınıfa adım atacak.


Mercedes-Benz GLT Serisi

Mercedes, otomobillerinde yıllardır sürdürdüğü başarıyı artık çok farklı segmentlere de yaymak istiyor. Ticari sınıfta kamyon ve otobüsleri ile yolların parlayam yıldızı olan Alman firma, şimdi de pick up sınıfa giriş yapıyor. Nissan ortaklığı ile üretilecek olan Yeni Mercedes GLT Serisi, Nissan’ın NP300 Navara modeli ile ortak parçalar kullanacak. Bu parçaların başında da motor gelecek. Şuan bu aracın kullandığı 2.3 litrelik turbo dizel üniteyi alıp geliştirerek Mercedes GLT’nin kalbine yerleştirmesi beklenen Alman firmanın malzeme kalitesi ve donanımsal özellikler bakımından marka kimliğini konuşturacak.

Yeni mercedes glt pick up modeli için şimdiden büyük bekleyişler olmaya başladı ama benim bu araç üzerine endişelerim var. Şöyle ki Mercedes geçtiğimiz yakın zaman diliminde hafif ticari sınıfta Renault firması ile ortak platform kullanıp Kangoo ile büyük benzerlik gösteren Citan modelini üretmişti. Bunda istenileni alamadığı gibi büyük eleştirilerinde hedefi olmuştu. Bu sefer yine uzak olduğu segmente giriş yapmak için kolları sıvadı. Markanın lüks ve kaliteli algısının böylesine bir araçta yer almaması ihtimali beni bu düşüncelere itiyor. Zira Citan modelinde öyle olmuştu. Fakat olaya diğer açıdan yani Mercedes kalitesinin yansıtılacağı yönünden bakarsak bu sınıfta vw amarok, toyota hilux, nissan navara, mitsubishi l200 ve şuan bu sınıfa giriş yapan diğer birçok rakiplerine göre en azından daha kaliteli Pick-Up modelinin gelmesi belirgin fark olacaktır. Şuan Avrupa pazarı için belirttiğim rakipleri arasında Amarok’un kalite algısı konusunda ciddi avantajı var. En azından Mercedes bu kozu eline alabilir. Ayrıca gelen bilgilere göre sadece Avrupa pazarı için değil Amerikan pick up modellerinin yer aldığı bölgelere de ihracatının olacağı söyleniyor. Bu durumda kullanacağı motor seçenekleri ve özellikle şanzımanla birlikte donanımsal özellikler birçok rakibi karşısında belirleyici üstünlük kurmasını sağlayacaktır.

Şimdilik pek bir detay yok ama bu yıl sonuna doğru gelişmeler olacaktır. Asıl bilgiler ise 2017 yılı içerisinde düşmeye başlar. O zaman tekrardan yazıyı güncellerim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git