Sürücü Kursları Rehberi

2018 Yeni Lexus LS 500 Teknik Özellikleri Açıklandı

TURKOILMARKET | Madeni Yağlar, Motor Yağ ve Hava Filtreleri, Oto Bakım

Detroit otomobil fuarının incileri düşmeye devam ediyor. 2018 Yeni Lexus LS 500 de bunlardan birisi oldu. Ülkemizde pek bilmesek de F segmentinin önemli oyuncularından olan Lexus LS serisi, yepyeni motoru, daha iddialı tasarımı ve kendine çeken yaşam alanı ile karşımıza çıktı. Bu otomobil hakkında birçok detay edindim. Buyurun hepsine teker teker bakalım.

1989 yılından beri üretimde olan ve ilk başta Japonya’da öne çıkan ve Toyota Celsior ile ortak platformu paylaşan LS serisi, Amerika pazarında ciddi ilgi görüyor. Son olarak 4. nesil XF40 kasa kodu ile temsil ediliyordu. Fakat yeni kasası da merakla bekleniyordu. Japon marka bu bekleyişi XF50 kodlu 5. nesil Lexus LS 500 ile sonlandırdı. 10 ileri otomatik şanzımanı, keskin hatlara sahip tasarımı ve güçlü motoru ile merceğimizi aracın üstüne tutup detaylarına daha da yakından bakalım.

2018 Yeni Lexus LS 500 Türkiye Fiyatı

Sınıfına yakışanı sunuyor
2018 Yeni Lexus LS 500, tasarım yapısı ile tepeden tırnağa bir Japon. Fakat donanım kısmında ise sınıfının gereklerini en iyi şekilde karşılamasını biliyor. Yeni 19 ve 20 inçlik jantlar ile gelen LS 500, yaşam alanında adeta mest ediyor. Bunlardan bazılarına bakalım. Aracın ön koltukları 28 yöne doğru elektrikli olarak ayarlanabiliyor. Masaj fonksiyonlu olan bu koltuklar, ısıtma ve soğutma özelliklerine de sahip. Aktif gürültü kontrol sistemi sayesinde yeni lexus ls 500 içerisindeki ses seviyesi oldukça düşürüldüğü de söyleniyor. 12.3 inçlik multimedya sistemi üzerinden gerekli komutlar kontrol edilebilen araçta tıpkı rakiplerinde olduğu gibi dijital gösterge paneli yer alıyor. Kaplamalar konusunda ahşaptan ödün vermeyen Japon üretici, deri kumaşla uyumu başarılı şekilde yapmış.

2018-yeni-lexus-ls-500-20

Bu araçta akıllı süspansiyon sistemi de sunuluyor. Şöyle ki süspansiyonlar elektronik olarak kontrol edilebiliyor. Lüks sedan olduğu için mercedes s serisi, bmw 7 serisi gibi rakiplerle mücadelesinden dolayı ona bu donanım eklenmiş. Buna göre araca binmek için kapıları açtığınız zaman belirli mesafeye kadar Yeni LS 500, sürücü koltuk desteklerini de açarak otomobilin içine kolayca binme imkanı tanıyor. Ne kadar da şımartıcı bir özellik değil mi?

Güvenlik kısmı tek başlıkta toplanmış. VDIM olarak kısaca kodlanan ve Toyota’nın da belli başlı modellerinde yer verdiği bu sistem ABS, EBD, çekiş kontrol sistemi, araç stabilize programı gibi birçok güvenlik özelliğini sunuyor.

2018 Yeni Lexus LS 500 Türkiyeye Gelecek Mi?

Yeni nesil motora ve şanzıman ile geldi
Şuan Amerika pazarında satışta olan lexus ls 460 için 8 ileri otomatik şanzımanla birlikte çalışan 4.6 lt V8 motor yer alıyor ve 386 ps güç üretiyor. Verim konusunda en iyisini almak isteyen Lexus, bu üniteyi terk edip 3.5 lt V6 çift turbo beslemeli benzinli motora geçiş yapmış. 415 beygir 600 nm tork güç sunan bu üniteyi yeni nesil 10 ileri otomatik şanzıman ile sunuyor. Bu sayede daha küçük hacimden daha fazla güç almış. Sonucunda ise arkadan itişli versiyonu ile 0-96 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlayabilmiş. Neden 100 değil, 96 diyecek olursanız, performans verisi 0-60 mph yani mil hesabından açıklandı. Bende bizim kullandığımız kilometre cinsine çevirdiğim için bu değer çıktı.

Yeni Lexus LS 500 Fotoğrafları

Biraz daha teknik kısıma girelim.
2018 Lexus LS 500 arkadan itişli yada AWD dört çeker sisteme sahip seçenekleri ile sunuluyor. Boyutsal olarak inceleyecek olursak bu lüks sedan; 5235 mm uzunluğa, 1450 mm yüksekliğe ve 1900 mm genişliğe sahip. Önceki versiyona göre 33 mm dingil mesafesi uzayan araç 3125 mm aks aralığı ile dikkat çekiyor. Bu artış arkadaki bireylerin rahatlığını biraz daha artıracaktır.

Genel hatlarıyla 2018 Yeni Lexus LS 500 modelini anlattım. Bu araç 2017 yılının sonuna doğru ABD pazarında satışa sunulacak. Peki ülkemize ne zaman gelir ya da gelecek mi? Bildiğiniz üzere Lexus ülkemizde satışlara başladı. LS serisini de şuan LS600hL modeliyle sürdürüyor. E bu araç 4.7 litre versiyonu ile satılıyorsa 3.5 litre modeli ile de satılır diye düşünüyordum. Konuyla ilgili Lexus Türkiye ile iletişime geçtim. . Onlarda 2018 yılı içerisinde Türkiye’de satışa sunulacağını söyledi. Gelişmelerden haberdar olmak için bizi facebook sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git