Sürücü Kursları Rehberi

2018 Yeni Kasa Toyota Camry (XV70) Tanıtıldı

Toyota’nın ülkemizde satışını yapmadığı üst sınıf modellerinden Camry, bu yıl ki Detroit otomobil fuarında yeni yüzüyle karşımıza çıktı. 2018 Yeni Kasa Toyota Camry, artık daha agresif görünüme kavuşurken teknolojik anlamda da kendini bir adım daha öteye taşımış. Kaput altındaki üniteler de yine her zaman ki gibi oldukça iddialı. Birçok detayı ile Toyota’nın bu lüks sedanını yakından tanımaya hazır mısınız?

Toyota Camry (XV70)

Toyota Camry, Japon markanın kıyaslamalarda genellikle premium D segmenti olarak görülen aslında E segmentine kayan yapısı ve özellikleriyle kafalarda soru işareti bırakan bir modeli olarak var oldu. Ülkemizde satışı yok. Çünkü büyük motor hacmiyle Alman rakiplerinin yanında satış rakamları çok düşük kalır. Marka da bunu göz önüne alamaz. Dolayısıyla bu tür araçlarını başta Amerika olmak üzere Arap ülkeleri ve yakıtın pekte sorun olmadığı pazarlarda değerlendiriyor. 1982 yılından beri bu hep böyle oldu. Özellikle 1991 yılından itibaren kasa boyutları itibariyle E segmentine geçiş yapmasından dolayı Camry’nin üretimi ve dağıtımı daha belirgin oldu.

Kasa değiştirdikten sonra 5. jenerasyon ile 2011 yılında XV50 kasa kodunu alarak 6 yıldır üretimde kalan araç, şimdi büyük değişime girdi ve Camry XV70 kodu ile 6. jenerasyon olarak karşımıza çıktı. Bu aracı tanımak için önce tasarımı ile başlayalım. Daha sonra özelliklerine geçiş yapar fotoğraf galerisi ile sonlandırırız.

Tasarım bu sefer oturmuş
90070 yani şuan satışta olan Camry modelinin tasarım yapısında bir şeyler eksik gibiydi. Sanki biraz daha agresif ruh katılmalıydı. Hani aroması eksik deriz ya, işte öyle bir şey gerekiyordu. İşte onu 2018 Yeni Kasa Toyota Camry tamamladı. Ön kısımda far yapısından tutunda ızgara alanına kadar uzak doğunun o keskin kimliği yansıtılmış. Arka alana geçtiğimizde Toyota’nın tasarımda resmen harakiri yapmış. Tampon yapısındaki hava kanalı çıkışlarının stop gurubu ile birleşmesine bayıldım. Son yıllarda otomobillerde özgünlük bitti mi? diye soranlar sadece bu aracın arka tasarımına baksın. Yeni Kasa Camry XSE’nin sportif arka difüzörü, dörtlü egzoz çıkışı ve tamponla eşsiz uyum yakalamış olan stop gurubuna özellikle dikkat edin derim.

Yeni Kasa Toyota Camry

Aynı cümleleri yaşam alanı içinde söyleyebilirim. Ya arkadaş adamlar bu araba için ayrı bir özenmişler. Bu kadar ballandırarak anlatmamın sebeplerinden biri kokpit yapısı. Multimedya ekranını orta kısımda konumlandırdığınız zaman ekranın parlaklığı genel anlamda göze batabiliyor. Fakat Toyota bunu o kadar güzel işlemiş ki ekranla birlikte o parlak yapı devam ettirilip farklı bir konsept oluşturulmuş ve o alanın bitmesiyle diğer yapıya geçişi de oldukça başarılı şekilde tamamlamış. Peki donanımlarda neler yer alıyor? Ona da bakalım.

Özellikleri yine dolu dolu
Yeni Kasa Camry, Amerika pazarına LE, XLE, SE ve XSE olmak üzere 4 farklı donanım paketi ile sunulacak. Fotoğraflarda kırmızı renkle gördüğümüz XSE ile 19 inçlik jantlar, sportif ön ve arka tampon, spoyler gibi detaylar eklenerek sunulacak. Yaşam alanında premium olguyu yüksek seviyede tutacak ögelere yer de veriliyor. Ayrıca teknolojik olarak da kullanıcısını memnun edebilecek araç hazırlanmış. Görüntüleme ekipmanlarında 7 inçlik ekran standart olarak sunulacak ama fotoğraflardaki gibi yüzeyle bir olarak tasarlanmış 8 inçlik dokunmatik ekran, üst paketle gelecek.
Bu araçta yeni nesil Toyota Entune 3.0 multimedya alt yapısı kullanılmış. 4G internet bağlantısını etkin şekilde kullanılmasına imkan tanıyan sistem, araç üzerinden oluşturulan rota bilgilerini anlık ve etkin şekilde yönlendirilmesinde önemli rol oynadığı belirtiliyor. Bu arada eğlence sisteminden hiç bahsetmedim. Ses sistemi standart olarak JBL ile gelse de daha iyisini isteyenler için 10.1 inçlik subwoofer ile desteklenen ve Harman firmasının alt markası olan Clari-Fi adlı üreticinin elinden çıkan dokuz hoparlörlü bir başka premium ses sistemi de sunulacak.

2018 Yeni Kasa Toyota Camry İçi

Güvenlikte ise standart olarak 10 hava yastığı ile gelen yeni nesil camry, adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı, arka çapraz trafik uyarı sistemi, kör nokta algılama, yaya algılama ve otomatik frenleme gibi özelliklere de sahip.

Teknolojiyle harmanlanmış motor seçenekleri
Burada fazla bilgi paylaşılmamış. Fakat genel itibariyle şuan kullanılmaya devam eden 2.5 lt 4 silindirli hibrit benzinli motor 6 ileri otomatik şanzımanla kullanılmaya devam edecek. Fakat 3.5 lt V6 yeni hibrit motor da eklenmiş. THS II hibrit sistem alt yapısına sahip olacak bu motorda 8 ileri otomatik şanzıman kullanılacak. Tabi bu iki ünite için henüz motor güçleri üzerine bilgi aktarılmadı. Paylaşım olduğu zaman detayları aktarırım.

Peki ne zaman çıkacak?
Ülkemiz pazarı için boşuna heveslenmemek lazım. Fakat asıl pazarı olan Amerika’da 2017 yılının sonuna doğru bayilerde olması bekleniyor. Aktaracaklarım bu kadar. Gelişmeler oldukça yazıyı yine güncellerim. Gelişmelerden haberdar olmak için bizi facebook sayfamız üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git