Sürücü Kursları Rehberi

2018 Yeni Kasa Kia Rio Sedan Tanıtıldı

Kia Rio’nun dördüncü jenerasyonu bu yıl içerisinde kendini gösterdi. Önce hatchback kasayı tanıdık. Şimdi de 2018 Yeni Kasa Kia Rio Sedan karşımıza çıktı. New York otomobil fuarında sergilenen ve Amerikan versiyonu olarak lanse edilen araç, ilerleyen zamanda Avrupa içinde satışa sunulacak modelin birebir aynısı olduğu için kaleme almak istedim. İşte detaylar…

2018 Yeni Kia Rio Sedan

İlk nesil kia rio sedan, 2000 yılında üretilen DC kodlu modeliydi. Tasarım olarak asla ısınamadığım bu aracın ikinci jenerasyonu 2005 yılında yollara çıktı. Bu kasanın dizel motorlu versiyonunu kullanmıştım. Performansı şaşırtacak kadar iyi ama frenleri de bir o kadar sorunlu otomobildi. Rio hb ve sedan modelleri hak ettiği değeri 2011 yılındaki kasasıyla görmeye başladı. Hani bir araca yakışıklı tabirini kullanırız ya, işte Rio Sedan’da UB kodlu kasasıyla bu iltifatı haketti. 3. neslin üretimi 6 yıl sürdü ve bu yıl yeni kasaya geçiş yapıldı. Artık çok daha etkileyici ve donanım olarak daha üst seviyeye çıkmıştı. Bu aracın HB kasasını çok sevmiştim. Sedan versiyonu da bir o kadar başarılı olmuş. Bakalım önceki kasaya göre neler değişmiş?

2018 Yeni Kia Rio Sedan NE Zaman Çıkacak?

Neler Değişti?
Aslında bu konuda fazla bilgi aktaramayacağım. Çünkü görsellerdeki Yeni Kasa Kia Rio Sedan, ABD versiyonu olarak tanıtıldı. Fakat teknik ve donanım konularda önemli bilgiler edindim, onlar aktarayım. Önceki Rio Sedan 4370 mm uzunluğa ve 2570 mm aks aralığına sahipti. Yeni kasa ile araç uzamış ve uzunluk uzunluk 4384 mm, dingil mesafesi ise 2580 mm olmuş. Bu da doğal olarak yaşam alanına ve bagaj kapasitesine yansımış. Fakat şimdilik bagaj alanı konusunda net bilgi edinemedim. Tasarım olarak detaya girmeye gerek yok. Bir önceki kasanın fotoğraflarını yan yana koyduğumuzda aradaki farkı hepimiz görebiliriz. ABD piyasasına LX, S ve EX adlı 3 farklı donanım paketi ile satışa sunulacak olan bu araç, 15 inçlik jantlarla geliyor. Umarım ülkemize bu şekilde getirilmez. Daha iyi jantlarla çok daha dikkat çekici olacağı kanısındayım. Gelelim iç mekana. Buradaki malzeme kullanımı beni şaşırttı. Oldukça renkli ve deri koltuklarla premium hava katılmış. Tabi Avrupa pazarında bunların sunulup sunulmayacağı net değil ama bu sınıfta işler git gide kızışıyor. Güney koreli firmanın donanımsal hamlesinin gelmesini bekliyorum. Gerçi görsellerdeki araç biraz kafa karıştırıcı olmuş. Kokpit kısmı oldukça sade ve şık ama deri koltuklar, Android Auto ve Apple CarPlay destekli multimedya ekranı, Bluetooth özelliği, usb-aux girişleri gibi donanımlar olmasına karşın klima analog olarak sunulmuş. Bu durumun sebebini, satışa sunulacağı pazara bağlıyorum. Bu arada aracın güvenlik sistemlerinde 6 hava yastığı ABS, ESP, yokuş kalkış desteği gibi özelliklerde yer alacak.

2018 Yeni Kasa Kia Rio Sedan Kokpiti

Gelelim birçoğunuzun merak ettiği motor ve şanzıman konusuna. Yazımın başından beri belirttiğim ABD sürümü yeni kasa kia rio sedan vurgusunu burada da yapacağım. Kia bu aracını, Amerika pazarına 1.6 litrelik GDI motoruyla sunacak. 130 beygir 161 nm tork güç üreten atmosferik benzinli bu ünite, 6 ileri manuel veya 6 ileri otomatik şanzıman ile alınabilecek. Manuel şanzıman ile olan modeli 1201 kilogram, otomatik vitesli versiyonu ise 1231 kilogram boş ağırlığa sahip. Tabi aktardığım bu bilgiler Avrupa pazarı 2018 rio sedan modelleri için böyle olmayacak. Hatchback modelinden yola çıkacak olursak 1.25 litre 84 PS ve 1.4 litre 100 PS benzinli, 1.4 lt 90 PS turbo dizel motorları ile gelecektir. Şimdilik aktaracağım bilgiler bu kadar. Konu hakkında gelişmeler olursa paylaşmaya devam edeceğim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git