Sürücü Kursları Rehberi

2018 Yeni Genesis G70 Özellikleri ile Tanıtıldı

D premium kompakt sınıfına yepyeni bir araç katıldı. 2017 Frankfurt otomobil fuarında tanıtılan aracın adı Genesis G70. Bu araç, Kia Stinger ile ortak yoldan yürüyen Koreli kardeşlerden yeni üyesi olarak karşımıza çıktı. Rakip olarak ise Audi A4, BMW 3, Mercedes C, Jaguar XE, Alfa Romeo Giulia, Infiniti Q50 ve Lexus IS gibi araçlar yer alıyor. Oldukça zorlu bir sınıfa giriş yaptı. Fakat bu araç bir o kadar da iddialı üretilmiş. Dilerseniz aracın detaylarına geçelim.


2018 Yeni Genesis G70 Özellikleri

4685 mm uzunluğa, 1850 mm genişliğe ve 1400 mm yüksekliğe sahip olan genesis g70, 2835 mm aks aralığıyla Alman rakipleri karşısında çok ideal değerlerde üretilmiş. Audi A4, BMW 3 serisi ve Mercedes C serisi ile kıyasladığımızda bu araç A4’e karşı daha kısa kalsa da 3 serisinden daha uzun, C serisinden ise 1 mm kısayken genişlik anlamında hepsinden daha geniş ve yükseklik olarak yere en yakın model oluyor. Yani boyut anlamında ideal bir d segmenti premium aracı olmuş. Kaput altındaki değerler netleşmedi ama motor olarak şu seçenekler sunulacak:

2.2 litre turbo dizel 202 ps
2.0 litre turbo benzinli 259 ps
3.3 litre çift turbo V6 370 ps (AWD)

Bu 3.3 litrelik motorla ilgili birkaç daha bilgi aktarıldı. Koreli grubun kullandığı Lambda II adlı V6 ünite 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlayıp 270 km/s hıza ulaşıyor. Akıllı dört tekerden çekiş sistemine sahip olan Genesis G70’in bu güçlü versiyonunu rakipleriyle kıyaslamadan geçmem düşünülemezdi. Audi de Quattro yani dört tekerden çekişli S4 yer alıyor ve 354 ps 500 nm tork güç sunarken 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlayıp 250 km/s son hıza ulaşıyor. BMW‘de M3 ağır geleceği için 340i xDrive seçeneğini ele alalım. 340i versiyonu 3.0 litre V6 çift turbo benzinli üniteye sahip ve 326 ps 450 nm tork güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 4.9 saniye de tamamlayan araç son olarak 250 km/s hıza ulaşıyor. Son olarak birde Mercedes cephesine bakalım. Yıldızın çılgın koreliyle denk olabilecek aracı C400 4Matic oluyor. 3.0 litre V6 333 ps 480 nm tork güç üreten bu araç 0-100 aralığını 4.9 saniyede tamamlıyor ve 250 km/s hıza ulaşıyor. Şöyle genel anlamda kağıt üzerinde değerlendirdiğimiz zaman Genesis G70‘in performans versiyonunun bu üç rakibine karşı çok iyi konumlandırıldığını görebilirsiniz. Açıkçası kağıt üzerinde öyle duruyor. Peki diğer detayları nasıl? Ona da bakalım.

2018 Yeni Genesis G70 Donanımları

2018 Yeni Genesis G70 özelliklerinin hepsi açıklanmadı ama tasarım ve genel hatlar hakkında bilgiler aktarıldı. Tasarım olayı göreceli ama her ne kadar özgün dursada bana çok fazla anımsatma yaşatıyor. Normalde benzetmeleri sevmem ama aracın ön kısmına baktığımda ilk bakışta o Genesis logosu Aston Martini anımsatıyor. E farlarda bir yerden tanıdık geliyor. Nasıl desem, birçok alman aracının hatlarını görebiliyorum. Hatta Japonlara uzanıp Mazda 6 esintisi bile var. Arka kısımda ise hem Mercedes E serisi hemde 5 serisinin hatları var. Fakat bu söylediklerime kulak asmazsanızgenel genel anlamda çok şık bir sedana bakıyorsunuz. Yaşam alanında Hyundai firmasının Genesis’e yüklediği o premium algı yüksek tutulmaya çalışılmış. Sade ama şık kokpit tasarlanmış. Fakat biraz demode durmuyor da değil. En azından rakipleri bu konuda biraz daha ileride duruyor. Yine oldukça kaliteli iş çıkarmışlar. Tebrikler Genesis!

2018 Yeni Genesis G70 Kokpiti

Genesis G70‘ten biraz daha bahsetmek istiyorum. Bu araç Active Sound Design (yapay güçlü motor sesini sunan bir özellik) özelliğine sahip olup 15 hoparlörlü Lexicon ses sistemine, 8 inlik dokunmatik multimedya ekranına ve Dinamik performans paketi altında; Launch Control, dinamik tork dağılım yönetimi, mekanik diferansiyel kilidi özelliklerine sahip. Bu arada uzun süredir geliştirilen Kakao I yapay zeka teknolojisi de sunulmaya başlanacak. Bu özelliği şöyle tanımlayayım. Genesis G70’in direksiyonu üzerinde bir düğme var. Ona bastığınız zaman sesli komut devreye giriyor ve araç Kakao sunucularına bağlanarak yapay zekayı aktif edecek. Bundan sonrasında sesli olarak rota mı oluşturursunuz, şarkı mı dinlersiniz ya da aramamı yaparsınız, orası size kalmış. Aslında bu anlattığım abartılı gibi durmuyor. Nihayetinde Apple telefonlarında da Siriiii diye seslendiğiniz zaman bu sistemin yaptığını temel mantıkla yapıyor. Hyundai markasının burada kattığı farklılık aracın sürücüyü tanıması ve aynı zamanda konuşmasını sağlayacak. Tabi sistemin tüm detayları belli değil ama Kakao’nun Güney Koreli chat firması olduğunu ve adamların yer sermaye ile teknolojik araç üretimini kutlamak lazım.

Yeni Genesis G70 hakkında aktaracaklarım bu kadar. Ülkemize özel siparişler haricinde geleceğini sanmıyorum. Avrupa pazarından ziyade Amerika’daki kullanıcılara sunulacak. Yeni bilgiler olursa burada paylaşırım. Sırada fotoğraf galerisi var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git