Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

2018 Yeni Fiat Argo Özellikleri ile Tanıtıldı

Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Ezber bozan sedan Egea’dan sonra Yeni Fiat Argo görücüye çıktı. Markanın b segmenti hotchback sınıfı için ürettiği otomobil, sınıfının gereklerini yerine getirecek donanımları sırtına vurarak rakipleri karşısına çıktı. Fakat satışlar şimdilik Brezilya için gerçekleştirilecek. Tasarımıyla ilgimi çeken bu aracın detaylarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Yazının devamına geçelim…

2018 Yeni Fiat Argo Özellikleri

Punto’nun yerine üretilen Yeni Fiat Argo, ailenin yeni üyesi Egea’dan benzer izler alarak üretildi. Özellikle arka tasarımda ayrılmayacak kadar benzeşmişler. 3 farklı motor tipine sahip olan Argo, donanım olarak Avrupalı rakipleri kadar iddialı olmasa da satışta yer alacağı ülkenin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Genel hatlarıyla aracın donanımlarına bakalım. Akabinde motor seçenekleri hakkında genişçe bilgi verip fotoğraflara geçelim.

2018 Yeni Fiat Argo Teknik Özellikleri

Yeni Fiat Argo Donanımları
Bu araç, donanım paketine göre 15 ve 16 inç jantlar, anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği, fren gücü geri kazanım özelliği, elektrikli direksiyon, hız sabitleyici, otomatik kararan iç dikiz aynası, dijital klima gibi özelliklere sahip. Gösterge panelinde 3.5 inçlik TFT renkli ekran ile gelen Argo, HGT donanımı ile 7 inçlik ekrana kavuşuyor. Bu arada 7 inçlik multimedya ekranı hepsinde standart olarak sunulurken Apple CarPlay ve Android Auto desteği üst seçeneklerde alınabiliyor. Bu arada ABS, ASR, ESP gibi özellikler standart olarak sunulurken çekiş kontrol sistemi ve yokuş kalkış desteği de donanım sınıflandırmasına girmeden kullanıcıyla buluşturuluyor.

Yeni Fiat Argo Kokpiti

3 Farklı Motor Seçeneği
Yeni Argo’da 1.0 litrelik FireFly 77 beygir, 1.3 litrelik FireFly 109 beygir ve 1.8 lt eTorQ 139 beygirlik atmosferik benzinli motor seçeneği sunuluyor ve 5 ileri düz vites standart olarak geliyor. Burada 1.8 litrelik ünite dikkatimi çekti. Onun hakkında daha çok bilgi aktarmak istiyorum. Bu ünite ile Argo 0-100 km/s hızlanmasını 9.0 saniyede tamamlayıp 192 km/s son hıza ulaşabiliyor. Bundan 10 sene öncesinde olsaydı iddialı değer diyebilirdim ama turbo beslemeli ve küçük hacimli üniteler ile rakipleri daha iyi hızlanma değerlerine sahip.

Yeni Fiat Argo 1.8 HGT Özellikleri

En özeli Argo HGT 1.8
1.8 litrelik bu ünite, 5750 rpm devirde maksimum torku vermek için tasarlanmış olan VIS sistemine sahip. Yani Türkçe açıklaması ile değişken emme sistemi olarak geçen bir özellik. Daha da açalım. Fiat grubunun Lancia modellerinin bazılarında kullandığı daha sonra benimde bir zamanlar sahip olduğum Fiat Bravo HGT’lerin makyajlı versiyonunda yer alan bu sistem ile eksantrik milinin zamanlanması değişken olarak ayarlanıyor ve aracın düşük devirlerde yüksek tork üreterek daha canlı sürüş imkanı sunması sağlanıyor. Bu arada Argo için bu ünitede 6 ileri otomatik şanzıman seçeneği de sunuluyor.

Yeni Fiat Argo Türkiye’ye Gelecek Mi?
Aracın aktif satış pazarı olarak Brezilya belirlendi. Şimdilik Avrupa satışı için net bilgi yoktur. Fakat Punto modelinin yeri hala dolmuş değil. Açıkçası donanım ve tasarım olarak benim çok ilgimi çekti. Eğer bu düşünceler yaygınlaşırsa markanın Avrupa ve doğal olarak da ülkemiz için satışını planlaması düşünülebilir. Fakat aktardığım motor seçenekleriyle olmayacağını belirteyim. Yani bu araç ülkemize gelse bile Turbo’nun krallığını kurduğu günümüzde 1.8 litrelik Argo HGT’yi beklememek lazım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.