Oto Kokpit

2018 Opel Combo – Citroen Berlingo – Peugeot Rifter Euro NCAP Test Sonuçları Açıklandı

2018 Opel Combo – Citroen Berlingo – Peugeot Rifter Euro NCAP Test Sonuçları Açıklandı

Euro NCAP çarpışma testlerinden çıkan 2018 model araçlar bir bir yayınlanmaya devam ediyor. Şimdi de 2018 Opel Combo, Citroen Berlingo ve Peugeot Rifter test sonuçları açıklandı. Peugeot Rifter üzerinden yapılan testler sonucunda bu üç araçta 4 yıldız almış ve hepsinin puanlaması da aynı olarak açıklanmış. Acaba sebebi nedir? Cevabı yazımızda…


2018 Opel Combo - Citroen Berlingo - Peugeot Rifter Euro NCAP

Euro Ncap ekibi, çarpışma testlerinde bu sefer israfa kaçmamak adına bir uygulamaya gitmiş ve 2018 Opel Combo, Citroen Berlingo ve Peugeot Rifter modellerinin testi için sadece Rifter modelini kullanmışlar. Bunun sebebi oldukça basit. Bildiğiniz üzere Peugeot ile Citroen PSA grubunun birer üyesi ve yakın zamanda buna Opel’de dahil oldu. Yeni Combo’da bu grubun üyesi olarak doğduğu için ortak platformda üretildi. Bu üçü bir arada kardeşlerin güvenlik test videoları da ortak olarak yapıldı. Dört yıldız alan üç aracın puanlaması şu şekilde: Yetişkin yolcu da 91 puan, Çocuk yolcu da 81 puan, Zarar Görebilecek Yol Kullanıcıları 58 puan ve Güvenlik Yardımcısında ise 68 puan.

Yapılan testler sonucunda ortaya çıkan 4 yıldız düşük mü? Aslında değil. Şöyle ki Euro Ncap kriterleri oldukça ağırlaştı ve sürüş destek sistemlerinin puanlama da önemli rolü var. Bu araçlarda hafif ticari olduğu için hem sürüş destek sistemlerine hemde yayalara karşı güvenlik özelliklerini binek araçlar kadar önde tutamıyor. Yoksa araç içerisindekiler için gayet yeterli seviyede puan toplanmış ve Euro Ncap’e göre kabindekiler için güvenli araç kriterini başarıyla sağlamış.

Hadi çarpışma test videosuna geçelim.

Peugeot Rifter

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }