2017 Yeni Volkswagen Up GTI Teknik Özellikleri ile Tanıtıldı

jantilmen

Volkswagen ailesinin en minik üyesi UP güçlendi. Yeni Volkswagen Up GTI, sınırlarını aşıp kasasına göre oldukça güçlü şekilde seri üretim için soyundu. Tanıtımı gerçekleştirilen bu aracın teknik özellikleri arasında 115 ps güç dikkat çekiyor. Kasasının hafif olmasını göz önüne aldığımızda performans verileri ilginizi çekecek. Hadi detaylara geçelim.

2017-yeni-volkswagen-up-gti-1

Hızlı dedenin haylaz torunu
Yeni Volkswagen Up GTI modelinin tanıtımı Golf GTi MK1’i baz alınarak yapıldı. Çünkü 41 yıl önce üretilen ilk jenerasyon Golf GTi, markanın hot hatch sınıfında büyük adımıydı. O zamanın teknolojisi ile 1.6 litrelik 4 silindirli atmosferik benzinli motordan 110 ps güç alınmıştı. Üstelik ilk Golf GTi 110 kilogramlık boş ağırlığa sahipti. 0-100 aralığını 9 saniyede tamamlayıp 182 km/s hıza ulaşabilen bu araç, sınıfında o yılların en hızlılarından biriydi. Vee aradan tamı tamına 41 sene geçti. Gelişen motor teknolojisinin en güzel örneği olarak Yeni Up GTI modeli karşımızda duruyor.

Yeni Volkswagen Up GTI 0-100

Bu minik aracın kalbinde kendisi gibi küçük 1.0 lt TSi 3 silindirli motor yer alıyor. 115 PS 200 nm tork güç üreten bu ünite şuan birçok Volkswagen grubu modelinde kullanılıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 8.8 saniye de tamamlayıp 197 km/s maksimum hıza ulaşan VW UP GTi modelini hızlı dedesi ile kıyasladığımızda markanın yarım asra yakın sürede kendini ne kadar geliştirdiğini görebiliyoruz. Bu arada UP GTi 997 kg boş ağırlığa sahip. Daha ağır olmasına karşın çok küçük motordan alınan güç ve performans takdir etmek lazım.

Up GTI da başka neler farklı?
Volkswagen ailesinde GTi denince akla gelen ilk özel detay kırmızı renk oluyor. Dışta ön ızgara ve bagaj kısmında bu fark hissettirilmeye çalışılmış. Fakat bu araçta GTi ailesinin diğer modellerindeki büyük farklılıkları beklemeyin. Standart haline göre 15 mm kadar yere yaklaştırılıp 17 inçlik jantlarla sportifleştirilmiş. Tabi iş burada bitmiyor. GTi ruhunun kırmızı rengi bu aracın yaşam alanını da ele geçirmiş. Kokpitte, vites topuzunda ve spor direksiyon simidin bu detayları görebiliyorsunuz.

Yeni Volkswagen Up GTI Kokpiti

Paylaşacağım bilgiler bu kadar. Aracın yollara çıkışı için 2018 yılının ilk çeyreği olarak düşünülüyor. Fiyatının ise Avrupa’da 20.000 euro civarında olacağı tahmin ediliyor. Ülkemize ise özel sipariş dışında getirileceğini sanmıyorum. Sırada 2017 Yeni Volkswagen Up GTI fotoğrafları var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git