Oto Kokpit

2017 Avrupa’da “Yılın Arabası” Finalistleri Açıklandı

2017 Avrupa’da “Yılın Arabası” Finalistleri Açıklandı

2017’ye çok az zaman kaldı. 2016 yılının sonuna doğru çok iddialı otomobiller çıktı ve çıkmaya da devam ediyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de Avrupa’da “Yılın Arabası” oylaması yapılacak. Geçen sene Opel Astra seçilmişti ve ikincilik Volvo XC90 modelinde kalmıştı. Bu sene ki oylama için finalistler belirlendi. İşte detaylar…

2017 Avrupa'da "Yılın Arabası" Finalistleri

Avrupa’da “2017 Yılın Arabası” ödülü için 58 jürinin görüşleri alındı. Avrupa’nın en seçkin gazetecilerinden oluşan bu jüri, yedi farklı adayı finale seçti. Bunlar sırasıyla Alfa Romeo Giulia, Citroen C3, Mercedes-Benz E Serisi, Nissan Micra, Peugeot 3008, Toyota C-HR ve Volvo S90/V90 kardeşler oldu. Volvo burada iki araçla birlikte tek bir model olarak temsil ediliyor. Zaten biri diğerinin station wagon versiyonu.

Bu sene PSA grubunun iki aracı öne çıkıyor. Birisi c segmentinin teknolojik çocuğu yeni citroen c3, diğeri ise harika tasarımı ile gündeme bomba gibi düşen kompakt SUV Peugeot 3008 oluyor. İçimdeki sese kulak verdiğimde, bu senenin kazananı 3008 olacak diyor. Fakat diğer rakiplerde çok iddialı. Avrupalı rakipleri arasında İtalyan Alfa Romeo Giulia çok yakışıklı duruyor. Onunda ilk üçte olacağını tahmin ediyorum. Bakarsınız kazanan bu otomobil olur. Arada Mercedes E serisi de var ama markanın birbirine benzeyen modellerinden ötürü pek ihtimal vermiyorum.

Bu sene Japonları Toyota ve Nissan temsil ediyor. Onlar arasında da çok iddialı iki model var. Toyota CH-R’ın sıra dışı crossover tasarımı ve b segmentinde artık yepyeni sayfa açan Nissan Micra, finalin en iddialı modellerini oluşturuyor.

Bu araçlar arasında ilk üçte olması gereken diğer araç Volvo S90 olmalı. Evet, V90 ile birlikte finalde oylanacak olmaları kafalarda soru işareti oluşturabilir. Fakat bu otomobil sedanı ya da wagon modeli fark etmeksizin her yönüyle çok iyi duruyor. Açıkçası bu araçları finalde değerlendirecek jüri arasında olmak istemezdim. İşleri çok ama çok zor!

Vee 2017 Avrupa’da Yılın Arabası ödülü ne zaman sahibini bulacak?
Efendim, bu ödüle layık görülecek araç 6 Mart 2017 tarihinde Cenevre Motor Show’da açıklanacak. Akabinde ise sitede haberini yapacağım. Merakla Mart ayını bekliyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.