Oto Kokpit

2016’da Yeni Ehliyetler İçin Bu Belgeler İstenecek

2016’da Yeni Ehliyetler İçin Bu Belgeler İstenecek

Takvimden bir yıl daha eskitmeye az kaldı. Yeni yılda birçok yenilikler bizi bekliyor. Bunlardan birisi de yeni ehliyetler olacak. Bildiğiniz üzere İçişleri Bakanlığı tarafınca Karayolları Trafik Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bu kapsamda takvimler 1 Ocak 2016’yı gösterdiği andan itibaren yeni ehliyetler içinde değişim süreci başlamış olacak.

2016 yeni ehliyetler için istenecek belgeler

Yapılan bu yeni düzenleme kapsamında yeni ehliyetlere geçiş için 5 yıllık süre tanınacak ve bu süreç içerisinde ehliyetler yenilenecek. Peki bu süreç nasıl işleyecek ve hangi belgeler istenecek. Buyurun detaylara geçelim.

Öncelikle bu yeni ehliyetlerimiz uluslararası standartlara hazırlanacağı için diğer ülkelerde de geçerli olacak. Şimdilik Emniyet Genel Müdürlüğü tarafınca yönetilecek bu süreç Mecliste bekleyen yeni yasa tasarısı sonrasında nüfus müdürlüklerine geçecek. bu işlemler için bizlerden istenen belgeler ve yapılması gerekenler şunlar:

Yeni ehliyetler için istenen belgeler:
*Tek hekimden alınan ‘Sürücü olur’ sağlık raporu
*1 biyometrik fotoğraf (tüm fotoğrafçılarda çektirebilirsiniz)
*Parmak izi
*Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren dekont

Bu belgeler emniyet’e teslim edildikten sonra tek basım merkezinde basıldıktan sonra adreslerimize posta yoluyla gönderilecek. Yeni sürücü belgeleri; minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl geçerli olacak. Fakat daha genel kesimi ilgilendiren kısımda ise şu bilgi yer alıyor. Motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfı yeni ehliyetler 10 yıl geçerli olacak.

Peki ehliyet belge süresi bittikten sonra ne olacak?
Şuan ehliyete hak kazanmış olanlar ve hala geçerli ehliyeti olanlar tekrardan sürücü sağlık kontrolüne girecekler. Akabinde yeniden düzenlenecek. Eğer ilk defa alacaksanız ya da belirlenmiş olan sebeplerden ötürü ehliyetiniz iptal edilmiş yeni yasaya göre ehliyet alacaksanız iki yıl aday sürücü olarak trafikte yer alacaksınız. Akabinde ehliyet sahibi olup, az önce geçerli olan sınıf sürelerine göre değerlendireceksiniz.

Bu düzenlemeye göre ehliyet sınıf sayısı da artırılmış. Öyle ki önceden 9 farklı belge varken artık bu sayı 17 farklı sınıfa çıkarılacak. Bunlar şu şekilde sıralanacak:

Otomobil ve kamyonet kullanmak için B sınıfı
Kamyon ve çekici kullanmak için C sınıfı
Minibüs kullanmak için D1 sınıfı
Minibüs ve otobüs kullanmak için D sınıfı
Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar için F sınıfı
İş makinesi kullanacaklar için G sınıfı

İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletler için M sınıfı
Silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosiklet ile gücü 15 kilovatı geçmeyen 3 tekerlekli motosikletler için A1 sınıfı

Bunun yanı sıra B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramı geçmeyen römork içeren birleşik araçları kullanmak için “BE sınıfı” sınıfı ehliyet istenecek. Azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramın üzerinde olan ve 7 bin 500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekiciler için C1 sınıfı ehliyet gerekecek. C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçlar için “CE sınıfı“ehliyet istenecek.

24 milyonu aşkın ehliyetin değişeceği bu uygulama için artık son 3 hafta kaldı. Bu konuda merak edilen diğer sorular için bilgilendirici yeni yazılar eklemeye devam edeceğim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.