Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

2015 Yeni Kasa Suzuki Vitara Paris’te Gösterime Çıkıyor

2015 Yeni Kasa Suzuki Vitara Paris’te Gösterime Çıkıyor
Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

2015-yeni-kasa-suzuki-vitara-1
Japon otomobil dünyası, şimdiye bizlere birçok güzel aracı sundu. Fakat bunlar arasında öyle bir marka var ki, SUV dünyasındaki yeri ile asla unutulmayacak modeli efsaneleştirerek günümüze kadar getirdi. 1988 yılında üretimine başlanan suzuki vitara ya da diğer adıyla “escudo”‘dan bahsediyorum. 98 yılına kadar ilk jenerasyonu ile devam edip, 1998-2005 yılları arasında da ikinci jenerasyon ile yoluna devam eden bu arazi aracı, 2005 yılındaki son yenilikle günümüze kadar ulaştı. Bu 3 nesil arasında hangisi daha iyidir bilemem ama tasarımsal olarak 3. kasa vitara çok daha iyiydi. Fakat son nesilde artık yaşlandı. Yaşlandı diyorum, çünkü rakiplerinin tasarımından motoruna kadar tamamen evrim geçirdi. Gerçi bu aralar suzuki firması sx4 modeliyle bu varlığını sürdürse de “vitara”‘nın yerini kesinlikle tutamaz. Bu araç hayranlarına sevindirici haberim var. Çeyrek asrı aşan geçmişi ile sivil kullanımdan ziyade off-road yarışlarında efsane olan bu otomobil artık 4. nesline kavuşuyor. Peki yeni kasa suzuki vitara neler sunuyor? Derlediğim bilgiler kadarıyla ona bakalım.

Suzuki firması avrupa piyasasında bu alanda etkin rakiplerinin aksine diğer uzak doğulu otomobil üreticileri gibi çeşidi fazla tutmaz. Daha çok rekabetçi olabilecek modelleri ile o alana yönelir ve satışını gerçekleştirmeye çalışır. Bu kapsamda suzuki sx4 ile güncelliğini korusa da uzun süredir “suzuki vitara” ile bunu sürdürmüştü. Fakat hem yerli hemde avrupalı rakipleri kendini sürekli geliştirince japon firma buna kayıtsız kalamazdı. Öyle de oldu ve kısa süre önce yeni suzuki vitara 2015 modeli duyuruldu. Suzuki iv-4 konseptinin yansıması olan bu otomobil, yenilikçi japon tasarım kimliğini her anlamda yansıtan çizgilere sahip olduğunu en başta belirtmek isterim. Tek fotoğrafla tanıma fırsatımız olduğu yeni vitara‘yı bu tasarımı ile yeni nissan qashqai modeline fazlaca benzediğini söyleyebiliriz. Hatta genel hatlarda toyota rav 4 ile de benzeştirebiliriz. Yani, bu sınıfta japon modelleri aşağı yukarı benzer çizgilere sahipler. Görünümlerinde adeta milli bağlılık hakim. Yeni vitara modeli de bu bağlamda karşımıza çıktı. Aracın dışı kadar kaputu altında yatan ünitelerde merak ediliyor. Fakat şunu söyleyebilirim ki, Avrupa pazarı için şuan ki 1.6 litrelik turbo dizel motorun geliştirilmiş versiyonu beklenebilir. Aynı zamanda teknolojik özellikleriyle de öne çıkacağını ve off road içinde ek geliştirmelerinde olması ihtimaller dahilinde olacaktır.

Henüz ön tanıtım olduğu için, geniş detaylara yer verilmeyen araç için şimdilik birçok özelliğini bilmiyoruz. Artık gözler 2014 paris auto show‘a çevrildi. 1 ay sonra yapılacak olan bu fuarda yeni suzuki vitara‘da tanıtılacak ve genişçe detaylara da ulaşılacak.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Suzuki Türkiye dedi ki:

  arkadaşlar; yeni modellerin fiyatları şubat 15 gibi belli olacak, yeni model suzukilerin showroomlara gelişi ise 20 – 25 şubat aralığında olacak.

 2. osman ışıklı dedi ki:

  Kesinlikle güzel model bu ksaya 1.6 dizel motor konmalıdır.türkiye şartlarında ihtiyaç…

 3. babacan dedi ki:

  günümüz trafik koşullarında otomatik şart.

 4. AYKUT ŞAKAR dedi ki:

  yeni vitaranın kesinlikle 1.6 dizel ve otomatik şanzımanını getirin.eğer yüksek adetli satış istiyosanız.benin görüşüm ve insanlardan aldığım izlenim bu yönde.ilginize teşekkürler.