Sürücü Kursları Rehberi

2015 Yeni Jaguar XE Tanıtıldı

2015-yeni-jaguar-xe-1
Jaguar X-Type modelinin halefi yeni jaguar xe ortaya çıktı. Mercedes c serisi, bmw 3 serisi ve audi a4’ü karşısına alan bu araç, d segmentinin yepyeni yüzü olarak ön tanıtımı gerçekleştirildi. XF kasanın daha küçük hali olarak karşımıza çıkan araç aslında 2001-2009 yılları arasında üretilen jaguar x-type’ın varisi olarak yollara çıkmaya hazırlanıyor. Son derece akıcı tasarıma ve lüks detayların teknoloji ile buluştuğu kokpite sahip olan jaguar xe‘yi buyurun daha yakından tanıyalım.

Söz konusu d segmenti olduğunda almanlar bu işin sınırını 3 marka ile üst sınırını çiziyor. Mercedes, bmw ve audi’den bahsediyorum. Fakat, piyasada sadece bu markalar yer almıyor ve karşılarında çok ciddi rakipler var. Jaguar firması da bunlar arasında en iyilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Durum bu kadar hassasken firmalar kozlarını ileri sürerken üzerinden defalarca geçip oldukça özenle yaklaşıyor. İngiliz jaguar firması da bu konuda x-type modelinden sonra almanlara karşı dişli rakip oluşturmak adına 2015 yeni jaguar xe‘yi ileri sürüyor. Aracın ön tanıtımı ile bir takım bilgiler öne çıktı. Fakat asıl detaylara önümüzdeki ay yapılacak olan 2014 paris auto show da kavuşacağız. Şuan ki edindiğim bilgilere göre jaguar xe‘de 2.0 litrelik turbo dizel motor yer alacak. 163 beygir 380 nm tork güce sahip olacak bu motoru, yakıt tüketim verileri ile kendine hayran bırakacak. 100 km’de ortalama 3.8 litrelik tüketim ve 99 g/km emisyon salınım değerleri ile bunu gerçekleştirecek olan jaguar xe, aynı zamanda 2.0 litrelik benzinli motora sa sahip olacak. Fotoğraflara dikkat ettiyseniz jaguar xe s modeli de yer alıyor. Onun hakkında edindiğim bilgilere göre de aracın kaputu altında 3.0 litrelik V6 süper şarj beslemeli motora yer verilecek. 340 beygir 450 nm tork güç üretecek olan araç, 0’dan 100 km/s hıza 5.1 saniyede ulaşırken elektronik olarak sınırlandırılmış 250 km/s maksimum hıza ulaşacak. Üstelik bu güç gösterisine rağmen ortalama yakıt tüketimi 8.3 litre olarak gerçekleşecek. 8 ileri otomatik ZF şanzımanla gelmesi beklenen jaguar xe ve jaguar xe s’e son olarak jaguar xe r modelinin de dahil olması beklenen ihtimaller arasında yer alıyor. Sizlerde taktir edersiniz ki böylesine bir aracın, mercedes c63 amg, bmw m3 ve audi rs4 gibi rakiplerle mücadele etmesi için jaguar xe r büyük zorunluluk olacaktır. Böyle bir durumda da AJ-V8 kodlu motorun yer alması bekleniyor. Bu motor 5.0 litrelik hacme ve 490 beygir güce sahip. Süper şarj beslemeli bu motorun bu rakipler karşısında hiç şüphesiz yeterli olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra jaguar xe r 2015 modeli 18,19 ve 20 inçlik jantları, üstün teknolojik donanımları, 8 inçlik multimedya ekranı, lüks ve şık diğer detayları ile önümüzdeki yıla doğru yollarda yerini alacak. Fakat daha fazla detayı için 1 aydan daha az süre bekleyeceğiz. Artık tamamen 2014 paris otomobil fuarına odaklanmış durumdayız. Çünkü asıl detaylar o zaman açığa kavuşacak.

Güncelleme: 2015 Yeni Jaguar XE, 2015’in ortasından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.

10 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 10.559 kez görüntülendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git