Oto Kokpit

2015 Yeni Citroen C4 Cactus Teknik Özellikleri ve Türkiye Fiyatı

2014-yeni-citroen-cactus-26
Kardeşlik yeryüzündeki en güzel duygulardan birisidir. Otomobil dünyasında da kardeş kadar yakın markalar vardır. Öyle ki kalplerinde 6 milyon adeti aşkın üretime sahip motorla yollarda yürüyebiliyorlar. Tabi ki PSA grubunun ikilisi peugeot ve citroen firmalarından bahsediyorum. Her iki markada “twix” çikolatası gibi üretilip aynı pazarda buluşsalar da citroen son zamanlarda çılgın tasarımlarıyla ağır basıyor. Bu kapsamda citroen cactus modeliyle ülkemizde de yollara çıkmaya başlayan aracı, sizler için bir süredir inceliyordum. Birebir en az 100 kişinin olumlu ve olumsuz tecrübelerini de ele alıp gerekli testleri yaptıktan sonra bu yazıyı sizler için hazırladım. Bu yazımda aracın tasarımından donanımına, motor bazlı performansından yol dinamiklerine kadar birçok alanda detaylı bilgi verip, ilerleyen zamanda testi içinde ön adım atmış olacağım.

Kafaları Karıştıran Tasarım Yapısı
2014-yeni-citroen-cactus-33
Citroen cactus, tasarımı itibariyle daha önce konsept varlığı ile kendini gösterip “ben crossover olarak geliyorum” dese de insanlar karşısında izlenimi çok daha farklı oldu. Aslında otomobil, yapısı itibariyle c4 modeline göre kısa, alçak ve daha dar olarak karşımıza çıktı. Fakat, fransızlar o kadar başarılı iş çıkarmışlar ki, aracın süspansiyon yükseliğini fazla tutup, tasarım üzerindeki değişimler birlikte bir suv izlenimi vermeyi başarmış. Sadece suv değil, sportif bir yapıda katılmış. Bunu en büyük etkiyi genel tasarım yapısı oluştururken ayrıntılarda gizli olan arka kelebek camlar, coupe tarzının izlerini yeni citroen cactus için belirlemiş. Öte yandan “airbump” adı verilen hava kabarcıklarının tarzı da cactus modelinin öne çıkmasında büyük rol oynuyor. Bu arada genel kitlenin merak konusu olan bu hava kabarcıkları “aaa bak burayı plastik yapmışlar” şeklinde olsa da, biraz araştırmalar sonrasında “bak bahri buralar darbelere karşı koruyor” şeklinde yorumlanabiliyor.

Peki airbump gerçekten darbelere karşı koruyor mu?
2014-yeni-citroen-cactus-20
Evet koruyor. Fakat bu koruma 4 km/s hıza kadar olan küçük çarpmalar için geçerli. Orta ve yüksek hızlarda diğer otomobiller kadar koruma sağlar. Karıştırmamak lazım. Yani, sağ tarafta koruma var, karşıdan gelen arabaya yan tarafımla göbek atarım gibi düşünceler olmasın :). Bunun amacı, küçük darbelere ve istenmeyen durumlarda (kapının aniden açılması, park esnasında sürtmeler vs…) oluşacak olan çiziklere karşı koruma sağlıyor.

Airbump demişken, bu doku parçası açık gri, koyu gri, siyah ve çikolata rengi ile tercih edilebiliyorken ana renklerde 9 farklı ton kullanıcıya sunuluyor. Jant seçeneklerinde ise 16 ve 17 inçlik iki farklı model yer alıyor.

Hep dışından bahsettim, birazda iç mekana geçelim. Yeni citroen cactus modelinin dışı kadar iç mekanı da farklılıklara sahne olmuş. Fransızlar öyle bir yapı oluşturmuşlar ki, hem sade hem şık hemde teknolojik yaşam alanı sunulmuş. Tüm bunların yanı sıra birde estetik yapıda yerini almış. Bunu yaparken iki led ekran kullanıp, vites olayını 3 tuşla tamamlamışlar. Klima kontrol alanı, navigasyon, multimedya, yol bilgisayarı ve birçok alanı orta alandaki 7 inçlik dokunmatik ekrana aktarılarak “sadelik” sağlanmış. Tüm bunların dokunmatik ekranda toplayarak teknolojik dokuyu ortaya çıkarmışlar. Piano black kaplamalarla şıklığı tamamlarken kapı kollarındaki fransız tarzı çantalarla olayı bitirmişler.

Tüm bunların arasında eksi yön yok mu?
İlla ki var ama aracın kokpit alanındaki malzeme şimdiye kadar pek rastlamadığım tarzda kullanılarak kalite olgusu yüksek tutulmuş. Fakat bununla birlikte bazı alanlarda basit plastik yapısı ve koltuklardaki kumaş tercihi beğenilmeyebilir. Ayrıca arka kısımda kelebek camlarda canınızı sıkabilir. Fakat bunlar, araçtan zevk almanıza engel teşkil etmiyor. Son zamanların en tarz ve en farklı otomobillerinden biri ile karşı karşıya olduğumuzun altını özellikle çizmek istiyorum. Tasarım üzerine genel olarak söyleyeceklerim bu kadar, şimdi de teknolojik özellikleri üzerine konuşalım.

7 İnçlik Ekrana Gizlenen Cactus
2014-yeni-citroen-cactus-53
2014 yeni citroen c4 cactus kokpit tasarımında ilk dikkat çeken noktalardan birisi iki adet ekranın ve birkaç tuşun dışında başka fonksiyon tuşlarının olmaması. Fransızlar bu sefer “hem sade hem şık hemde teknolojik araç nasıl yapılır?” sorusuna yanıt olacak nitelikte otomobil üretmişler. Aracın içine bindiğinizde klima kontrol, yol bilgisayarı, multimedya sistemi, navigasyon, bluetooth rehber alanı, sistem ayarları ve birçok ayar tuşu yer almıyor. Hepsi 7 inçlik ekrana gizlenmiş. Gösterge paneli de direksiyonun hemen arkasındaki dijital ekrandan izleniyor. Live, feel ve shine olmak üzere üç donanım seçeneği ile satışa sunulan cactus de; arka park sensörü, geri görüş kamerası, far ve yağmur sensörü, airbox ile 8 gb mp3 dosya alanı, bluetooth, iki usb girişi, aux girişi, ipod girişi, navigasyon, hız sınırlayıcı ve sabitleyici, park mesafe ölçüm sistemi ve otomatik park özelliği gibi donanımların yanı sıra viraj aydınlatmalı sis farları, yokuş kalkış desteği, EBD destekli ABS, ASR, ESP gibi güvenlik özellikleri de sunuluyor.

Yeni ETG Şanzımanla Gelen Dizel ve Benzinli Motor Seçenekleri
2014-yeni-citroen-cactus-41
Fransız araçları, otomatik şanzımanları ile pek sevilmez. Citroen cactus alacakların aklındaki diğer soru işareti de aracın şanzımanı olabilir. Üzerinde etg6 olarak adlandırılan yeni nesil yarı otomatik şanzıman yer alıyor. Her ne kadar 3 tuşla idare edilse de F1 tipi kontrol imkanı da sunuluyor. Peki geçişler nasıl? Aracın hem benzinli hemde dizel otomatik modelini kullandım. 1.2 atmosferik benzinli seçeneğinde 5 ileri oranlı etg5, 1.6 litre turbo dizel seçeneğinde ise 6 ileri etg6 şanzıman yer alıyor. İkisinin de çalışma prensibi eskiyi unutturacak şekilde çalışıyor. Tabi bu konuda ilerleyen zamanda test yazımda belirteceğim için detaylara girmeyeceğim. Fakat şunu bilin, bir edc şanzıman kadar iyi çalışıyor. Hatta daha iyide diyebilirim. Peki dsg’ye rakip olabilir mi? Maalesef o kadar iyileştirilmemiş. Motor performansları üzerine de bir takım eleştiriler gelmeye başladı. 1.2 benzinli atmosferik seçenek çekmiyor gibisinden yorumlar yapılabilir. Aracın kasası 1 ton altında olduğunu hatırlatarak rahatlıkla iyi çekiş sağladığını ve kick down tuşu devreye girdikten sonra bazen turbo motor gibi davrandığını da söyleyebilirim. Dizel seçenekte ise 1055 kg ağırlık ile 230 nm tork birleşince son derece atik crossover araç ortaya çıkmış. Yakıt tüketiminde ise katalog verilerini yakalamak zor değil. Zaten otomatik şanzımanlarda start-stop sistemi sunuluyor ve bunun faydasını da şehir içinde göreceksiniz.

Yeni cactus üzerine aktaracaklarım genel olarak bu kadar. Son zamanlarda gördüğüm en farklı araçlardan birisi yollara çıktı. Crossover c sınıfının bu yeni üyesi bakalım ne kadar sevilecek. Yakın zamanda test detaylarını da oto kokpit’te sunacağım.

Güncelleme: 06.07.2015

2015 Yeni Citroen C4 Cactus Türkiye Fiyatı
1.2 VTi Live: 58.100 TL
1.2 E-Vti Feel: 61.200 TL
1.2 E-Vti Shine: 64.400 TL
1.6 Hdi Feel: 69.500 TL
1.6 Hdi Shine: 74.900 TL

2015 Yeni Citroen C4 Cactus Teknik Özellikleri
1.2 VTi 82 BG Manuel
Motor: 1.2 litre 3 silindirli 82 beygir 116 nm tork (benzinli)
Performans: 0-100 km/s: 12.9 saniye – Maksimum hız: 168 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 5.6 / 4.0 / 4.6 / 107 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4157 mm / 1480 mm / 1729 mm
Bagaj Hacmi: 358 lt
Boş Ağırlık: 965 kg

1.2 e-VTi 82 BG ETG5 Start-Stop
Motor: 1.2 litre 3 silindirli 82 beygir 116 nm tork (benzinli)
(16 inç jantla / 17 inç jantla)
Performans: 0-100 km/s: 15.0 – 16.3 saniye – Maksimum hız: 172 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 5.0 – 5.1 / 3.9 / 4.3 / 98 – 100 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4157 mm / 1480 mm / 1729 mm
Bagaj Hacmi: 358 lt
Boş Ağırlık: 975 kg

1.6 HDi 92 BG ETG6
Motor: 1.6 litre 4 silindirli 92 beygir 230 nm tork (turbo dizel)
(16 inç jantla / 17 inç jantla)
Performans: 0-100 km/s: 11.4 – 12.6 saniye – Maksimum hız: 182 km/s (180’e limitli)
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 3.8 – 3.9 / 3.4 – 3.5 / 3.5 – 3.6 / 92 – 94 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4157 mm / 1480 mm / 1729 mm
Bagaj Hacmi: 358 lt
Boş Ağırlık: 1055 kg


2014 Yeni Citroen Cactus Fotoğrafları

2014 Yeni Citroen Cactus Videoları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }