2016 Yılında Araç Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

jantilmen

Araç satışındaki son düzenlemeler sonrasında artık arabaların denetimi iyice sıklaştı. Önceden muayenesi bitmiş arabaların satışı mümkünken son düzenleme ile işler karıştı. Eğer aracınızı muayenesiz satış yapmak istiyorsanız trafikten çekip öyle satışını vermek zorundasınız. Bunu yaparken de bir takım işlemler gerekiyor.

2016 Yılında Araç Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Bugün itibariyle arabam için araç çekme belgesi aldığım için bu konuda bir takım tecrübelerim oldu. Bende sizleri faydalandırmak istiyorum. Olur da bir gün başınıza gelir, işlerinizi kısa sürede hallediverin.

Aracınızda bazı sebeplerden dolayı trafikten çekmek zorunda kaldınız. Satışını yapacaksınız ama araç çekme belgesi istendi. Bu konuda genel prosedür trafik tescil ve denetleme büro amirliği sayfasında açıkça belirtilmiştir. Fakat detaylara girilmemiş. En ince detayına kadar “araç çekme belgesi nasıl alınır” buyurun öğrenelim.

2016 Yılında Araç Çekme Belgesi Nasıl Alınır?
1- Önce aracınızı plakasını sökün ve yanınıza alın. Ayrıca ruhsatta yanınızda olsun.
2- Aracınızla vedalaşın. Onu artık plakasız süremezsiniz. Bu hataya sakın düşmeyin. Trafik polisi durdurur ve affetmez, başınız sıkıntıya girebilir.
3- Vergi Dairesine gidip borcu yoktur belgesi almalısınız. Eğer herhangi mtv ve trafik cezası borcunuz yoksa ücret vermeden sadece borcunuzun olmadığına dair belgeyi oradaki insan durumuna göre hemen alabilirsiniz.
4- Bölgenizdeki Şoförler Ve Otomobilciler Odasına gidip 2 adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1) alacaksınız. (Benden 2 lira ücret aldılar)
5- Bu formu kesinlikle herhangi kalemle doldurmuyorsunuz. Boş alanların daktilo ile dolacağı söyleniyor. O yüzden işlemleri yaptırırken emniyet şubesinin yanında bu işlemleri yapan yere gittim ve orada yaptırdım. Fakat zamanınız varsa eve gidip kendinizde doldurabilirsiniz.
6- Forma ek olarak birde Dilekçe gerekecek. Bu işlemi de 5. madde de belirttiğim yerde yaptırdım. İkisi için 20 TL ücret aldılar. (Evet fazla geliyor ama işiniz acele oldu mu eve git gel yazdır gibi dertlere girme stresinden makul geliyor.)
7- Şimdi doğruca Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğine gidebilirsiniz. Sakın trafik denetleme şubesi ile karıştırmayın :). Genellikle emniyet müdürlüğünde olur. Sıranızı alın ve ruhsatınız ile birlikte plakları, diğer evrakları görevli memura verin. Birkaç dakika içinde aracın işlemlerini yapıp size sadece Araç Tescil Belgesini veriyor. Tabi üzerinde Trafikten Çekme damgasını vurarak bunu yapıyor. Artık aracınız trafikten çekilmiştir. Bu arada Size Ek-1 formunun bir adetini daha verecek. O da satışta kullanılacak.

Sıra aracın satışında…
Araç çekme belgesi aldıktan sonra geldi satış işlemlerine. Bunu yapmak için size verilen ek-1 formunu vergi dairesine götürüyorsunuz. Artık araç satışa da hazır. Üzerine TRAFİKTEN ÇEKME damgalı Araç Tescil Belgesi ile satış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler:

2016 Yılında Araç Çekme Belgesi Nasıl Alınır? Konusuna 92 Yorum Yapıldı
 1. nuretdi diyor ki:

  Motorsikletim var.hurdaya ayırmak istiyorum.tamirciye vermiştim.tamirci taşınmış bana haber vermemiş.kendisini bulamıyorum.ne yapmam gerek.

 2. Ender diyor ki:

  selamlar,bugün aracımı trafikten çektim,bunun içinde sadece geçmiş vergi borçlarını ödedim ve temiz belgesini aldım okadar.muayene 3 yıl geçmiş olmasına rağmen kimse bana muayene cezan war ödeyeceksin demedi ve çekme belgem şu an elimde.muayenenin bi önemi yok yani bu çekme işlemi için. ..

  1. Vollan diyor ki:

   Peki kardeşim zorunlu trafik sigortası olması gerekiyormu çekme belgesi alırken sigortasız olunca sorun cıkarıyolar mı

   1. HCB diyor ki:

    Sigortaya bakmıyorlar diye biliyorum

   2. Ender diyor ki:

    Hayır sigortada gerekmiyor

 3. emin diyor ki:

  100 lük cup motosikletim var ve yaklaşık 2 yıldır muayene ve sigartası yoktur.zaten vergiside yok ve trafikten çekmek istiyorum.ortalama nekadar param gider.yardımcı olursanız sevinirim

  1. HCB diyor ki:

   2 yıllık gecikmiş muayenesini ödersiniz. Bunun içinde ne kadar meblağ gider bilemem.

Sayfa başına git